Nocne Marki 2017 – koncert ЛУНА – AKTIVIST wybiera najlepszych

Przez cały rok bacznie obserwowaliśmy wszystko, co dzieje się w mieście i poza nim. Jak zawsze zażarcie i długo debatowaliśmy, komu należy się wyróżnienie. W kategoriach Mistrz Roku, Aktivista Roku, Rookie Roku oraz Moda i Dizajn zdecydowaliśmy sami. Natomiast Artystę, Miejsce i Wydarzenie – wybrali w głosowaniu internetowym nasi czytelnicy. Jedną kategorię oddaliśmy także Radio Kampus – przyznają oni swoją nagrodę w kategorii „Same Sztosy”.

Gala NOCNE MARKI 2017 Aktivista odbędą się 8 marca w Novotel Warszawa Centrum!

Wybór nie był łatwy. Do Artysty Roku nominowaliśmy m.in. jazzowy zespół EABS – elektroakustyczny septet, który wziął na warsztat mniej znane kompozycje Krzysztofa Komedy i tchnął w nie zupełnie nowego, XXI-wiecznego ducha, wplatając w utwory elementy funku, soulu i hip-hopu. Jeśli chodzi o ten ostatni gatunek, to w naszych typach znalazł się też jeden z najgłośniejszych, najciekawszych i najbardziej kreatywnych obecnie polskich MC, autor świetnie przyjętego albumu „Narkopop”, Kaz Bałagane. Niepokorna jest również nominowana przez nas Siksa, która swoim krzykiem i nie owijając w bawełnę ma szansę dotrzeć na najdalszy koniec Polski, proponując coś świeżego, głośnego i odważnego. Zespół Nixes to natomiast ciekawe spojrzenie na muzykę pop, oferując dużo słońca i ciepła oraz coś więcej, niż przebój w schemacie zwrotka-refren.

Projekt LAB, nominowany przez nas w kategorii Miejsce Roku, to ciekawy i inny od wszystkich klub, istniejący już w Poznaniu od pięciu lat. Przez cały ten czas poszerzał horyzonty swoich bywalców, prezentując zarówno świeżych hip-hopowców, technicznych DJ-ów, jak i oryginalnych specjalistów od elektroniki. Ciekawe miejsce, sprzyjające najróżniejszym wydarzeniom kulturalnym i muzycznym, istnieje także we Wrocławiu – w Surowcu mocno stawia się na lokalne bookingi, a oprócz muzyki techno, mocno wybrzmiewa tam disco, house czy afrykańskie rytmy. W samym centrum krakowskiego Starego Miasta znajdziemy natomiast klub Szpitalna 1, gdzie przychodzi się nie tylko dla znakomitych i ambitnych bookingów, ale także dla rodzinnej atmosfery. Warszawę w kategorii reprezentuje natomiast Pogłos – 4-kondygnacyjna spółdzielnia, w której w tym samym stopniu odnajdują fani punka, hardcore’u i gitarowego grania, jak i młodzi poeci, miłośnicy stołecznego jazzu i wyznawcy Brutażu. 

Do Wydarzenia Roku nominowaliśmy  w  tym roku inicjatywy ważne i ciekawe. Takie na przykład, jak Avant Art Festival, którego ostatnia edycja, odbywająca się nie tylko we Wrocławiu, ale i w Warszawie, zaprezentowała zupełnie nową koncertową jakość. Także premiery teatralne, to coś, czemu przyglądamy się z wielką uwagą. O „Procesie” w reżyserii Krystiana Lupy mówili w końcu wszyscy, a bilety znikały w mgnieniu oka. To nie dziwi, szczególnie, że spektakl jest bardzo aktualny i zmusza do zastanowienia się nad poczuciem bezsilności wobec systemu. Wystawa „Syrena Herbem Twym Zwodnicza” zaakcentowała natomiast przeniesienie siedziby warszawskiego Muzeum Sztuki Nowoczesnej do tymczasowego nadwiślańskiego pawilonu i zaprezentowałą nowe spojrzenie na patriotyzm i lokalność, gromadząc przy okazji tłumy. Ważnym wydarzeniem była też premiera filmu „Photon” Normana Leto – bardzo ważnego głosu na temat współczesnej kultury, a zarazem książkowa opowieść, abstrakcyjny wideoart i wykład na temat współczesnej fizyki w jednym.

W tym roku na gali NOCNE MARKI 2017 wystąpi ЛУНА!

Ukrywająca się pod księżycowym pseudonimem Луна Kristina Bardasz, to chyba największa obecnie gwiazda ukraińskiego elektro-popu. Ta 27-latka, prywatnie żona członka popularnego hip-hopowego kolektywu Грибы, Yuri Bardasza, łączy w swojej muzyce zimną elektronikę z ludyczną melancholią. I właśnie tym kradnie serca fanów i krytyków, poczawszy od wydanego w maju 2016 roku udanego debiutu „Маг-ни-ты” (Magnesy), poprzez okupującą listy przebojów EP-kę „Грустный дэнс” (Smutny taniec), aż po zeszłoroczny album „Остров свободы” (Wyspa Wolności), na którym znalazły się takie hity, jak „Огонёк”, „Поцелуи” czy „Free Love”.

2 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *