Niebo Improwizacji – nowy cykl muzyczny

NIEBO i Jerzy Mazzoll zapraszają na nowy cykl koncertów. Raz w miesiącu na niebiańskiej scenie będą gościć muzyczne improwizacje na bazie jazzu, z domieszką innych gatunków. Wieczory bez prób, bez scenariusza, za to z wielką dozą talentu i spontanicznych uniesień.

NIEBO IMPROWIZACJI, start cyklu 25/10.  

„Od dzieciństwa klarnet był dla mnie darem, miłością i przekleństwem. Niektórzy mówią
o moim talencie do gry, jednak ja zawsze uważałem, że o wiele większy mam talent do kojarzenia że sobą ludzi, tworzenia na scenie konglomeratów zdolnych zadziwić tak publiczność jak i samych twórców. Tym właśnie chcę się dzielić w Niebie Improwizacji. Moje spotkanie z Jurkiem Przeździeckim będzie wyrazem obu stron tej muzycznej natury.”, Jerzy Mazzoll*. Jest to jedna z najbardziej charyzmatycznych postaci polskiej sceny alternatywnej oraz współautor nowego cyklu muzycznego
w Niebie, „NIEBO IMPROWIZACJI”. W każdy ostatni wtorek miesiąca, niebiańska scena zamieniać się będzie w koncertową przestrzeń dla artystów, którzy zmagają się z jedną z najpiękniejszych, ale zarazem najbardziej ekstremalnych form wyrazu, jaką jest improwizacja. Muzycy nie będą realizować gotowego planu, nie odtworzą aranży. Każdy wieczór oznaczać będzie jedyny i niepowtarzalny koncert o jazzowym zabarwieniu, z domieszką różnych gatunków muzycznych. Spontaniczne takty i melodie, potknięcia i dynamiczne zwroty akcji, to wszystko odbywać się będzie jeden, jedyny raz, bez nagrywania, publikowania, bez analizy i możliwości poprawy.

 

scena1

 

Jerzy Mazzoll będzie zapraszać wybitnych artystów, którzy wraz z nim stworzą niepowtarzalne dzieło. Na inauguracyjnym koncercie, wraz z Jerzym na scenie stanie Jurek Przeździecki. Jeden
z najciekawszych nadwiślańskich twórców szeroko pojętego techno, doceniony także przez zachód. Jako 10-latek zaczął grać na fortepianie, zafascynowany Chopinem, Bachem i Beethovenem. Muzyką elektroniczną zainteresował się podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych. Odkrycie takich zespołów jak Coil, Throbbing Gristle i Psychic TV zainspirowało go do samodzielnego komponowania. Od tamtej pory nieustannie poszukuje własnej definicji muzyki, przekracza gatunkowe granice, łączy rozmaite stylistyki i wychodzi daleko poza klubowe ramy.

*Jerzy Mazzoll: muzyk, kompozytor, improwizator, wirtuoz klarnetu. Punkowiec zafascynowany free jazzem, folkiem, muzyką klasyczną i eksperymentalną. Spiritus movens i uczestnik tak wielu projektów, że ich lista nie zmieściłaby się na tych stronach. Był jednym z inicjatorów rewolucji yassowej w polskim jazzie, nagrywając w najważniejszych składach, takich jak Arhythmic Perfection, Miłość, Kury, NRD, Niebieski Lotnik i Knuth/Mazzoll. Po pewnym czasie odciął się od yassu i stworzył autorską ideę „arytmicznej perfekcji”, skupiając się na europejskim aspekcie improwizacji w sztuce. Znany z zapisywania partytur za pomocą sugestywnych rysunków zamiast nut. Jest również autorem instalacji multimedialnych i awangardowych filmów oraz pomysłodawcą festiwalu Art Depot, zajmującego się naturą improwizacji w różnych kulturach. Współpracował m.in. z Derekiem Baileyem, Django Batesem, Peterem Brötzmannem, Tymonem Tymańskim, Kazikiem Staszewskim, Zdzisławem Piernikiem, Marcinem Dymiterem (Emiter) i duetem Skalpel.


 

Link do wydarzenia na FB: https://www.facebook.com/events/1053147681449351/

Wtorek, 25/10, godz. 20:00

NIEBO, ul. Nowy Świat 21