Najlepsze na świecie obrazy do pobrania za darmo!

Poszukując obrazu, który moglibyśmy wykorzystać do własnego projektu, zazwyczaj natykamy się na kilka przeszkód. Po pierwsze – obrazy te są słabej jakości. Po drugie – najczęściej nie możemy z nich skorzystać bez łamania prawa autorskiego. Teraz, za sprawą decyzji MET, sporo się zmieni! 

Edgar Degas, The Rehearsal of the Ballet Onstage

Metropolitan Museum of Art (MET) z Nowego Jorku nawiązało współpracę z portalem Pinterest i Creative Commons. Efektem współpracy jest przekazanie ponad 375 tysięcy obrazów w wysokiej rozdzielczości dla wszystkich użytkowników internetu. Mają one licencję public domain, co oznacza, że można z nich korzystać swobodnie, bez obaw, że złamiemy prawa autorskie.

Claude Monet, Garden at Sainte-Adresse

dyrektor muzeum, Thomas P. Campell, mówi:

Naszą misja jest bycie otwartym i dostępnym dla wszystkich, którzy chcieliby przestudiować prace znajdujące się w naszych zbiorach. Kolekcja muzeum to przekrój przez 5 tys. lat kultury. Poszerzenie galerii internetowej to ruch mający na celu sprostanie oczekiwaniom współczesnej widowni. Dzięki niemu MET staje się największym i najbardziej zróżnicowanym zbiorem muzeualnym dostępnym w internecie.

fot. Lewis Hine, 1912, gazeciarz śpiący na schodach

Nowojorskie muzeum już od dłuższego czasu udostępnia użytkownikom wolny dostęp do swoich zbiorów, przekazanie tak dużej kolekcji jest zwieńczeniem tych działań.
Większość z prac to tradycyjne obrazy i fotograficzne dokumentacje dzieł sztuki, a także sporo fotografii z końca XIX i początku XX wieku. W internetowych zbiorach znajdują się bowiem niemal 22 tysiące zdjęć autorstwa takich fotografów jak Robert Frank, Andre Kertesz, Henri Cartier-Bresson czy Richard Avedon.

Internetowe zbiory Metropolitan Museum of Art możecie przejrzeć tutaj.

źródło: metmuseum.org.