Na ratunek zagrożonym oceanom. Drugie życie plastiku w nowych UltraBOOST od adidas x Parley

Wielka Pacyficzna Plama Śmieci to nie dziwna kraina z filmu science-fiction, ale coś, co naprawdę dzieje się na naszej planecie. Tylko w północnej części Oceanu Spokojnego, między Kalifornią a Hawajami na ponad 1,5 miliona kilometrów kwadratowych dryfuje sobie jak gdyby nigdy nic ponad 100 ton śmieci i plastikowych odpadów. Jeśli same liczby nic wam nie mówią, wyobraźcie sobie, że Plama Śmieci jest 5 razy większa od Polski. Jeśli to także do was nie dociera, bo przecież oceany są ogromne, poszukajcie sobie filmów na YouTube, na których śmieci ciągną się po horyzont. Jeśli chcecie się naprawdę przerazić, wyobraźcie sobie, że takich miejsc jest dużo, dużo więcej.

Kiedy to czytacie, w oceanach pływa 5 bilionów sztuk plastikowych odpadów o wadze ponad 250 tysięcy ton. To głównie tworzywa sztuczne, które nigdy całkowicie się nie rozkładają. Zamieniają się za to w pył i jako zawiesina zatruwają życie wszystkim mieszkańcom oceanów, powodując śmierć setek tysięcy ryb, ptaków i ssaków rocznie.

Winnego nie należy daleko szukać. To oczywiście człowiek doprowadził do takiej sytuacji. To my odpowiadamy za powolne odbłękitanie naszej błękitnej planety, która ma szansę stać się jednym wielkim wysypiskiem. Na szczęście ostatnie badania i akcje społeczne, związane z ograniczaniem plastiku, recyklingiem i działaniem w wyniku likwidacji zanieczyszczeń, nie trafiają w próżnię. Także duże koncerny angażują się w proekologiczne działania, dzięki którym pojawia się szansa na naprawienie naszych wieloletnich zaniedbań.  

Jedną z takich firm jest adidas, który po raz kolejny połączył siły z organizacją Parley For The Oceans, działającą w celu zmniejszenie ilości plastikowych odpadów w oceanach. adidas x Parley to inicjatywa, która za pomocą potencjału sportu ma nie tylko mówić o problemie i zagrożeniu oceanów plastikiem, ale także tworzyć cały ruch świadomych konsumentów.

adidas i Parley edukują społeczność, ale także skłaniają przemysł do przemyślenia designu swoich produktów. Swoją myśl wspomagają ciekawymi rozwiązaniami projektowymi, w których kluczowym zagadnieniem jest ponowne wykorzystanie odpadów. Tak powstał PARLEY OCEAN PLASTIC™, czyli specjalna nić, powstała z upcyklingowanych plastików, zebranych z plaż i nadmorskich osad. To właśnie z niej produkowana jest linia butów UltraBOOST Parley czy ubrania adidas x Parley.

Nowe buty UltraBOOST Parley z powodzeniem wykorzystują ponowne wykorzystanie odpadów i drugie życie tworzyw sztucznych. 11 plastikowych butelek – to właśnie tyle potrzeba, aby stworzyć wspomniane nici, tworzące tkaninę, którą później okrywa się górną część buta. Całość osadzona jest natomiast na podeszwie z technologią BOOST, sprężystej i bardzo dobrze amortyzującej nogę. Tam, gdzie eko-innowacja łączy się z wygodą i zaawansowaną technologią, a gra idzie o coś ważniejszego, niż tylko dobra stylówka, adidas i Parley stawiają spory krok ku lepszemu. Warto przyłączyć się do tego marszu i do walki z oceanicznym plastikiem, póki jeszcze mamy szansę. 

332 komentarze

Dodaj komentarz