Myszka w akcji

"Mickey the True Original" collection by Opening Ceremony

Nie zmienia garderoby od 90 lat. Jego czerwone szorty z dwoma białymi guzikami i za duże żółte buty to jedna z najbardziej rozpoznawalnych kreacji w historii mody. Stał się ikoną stylu, mimo że niespecjalnie zabiegał o to miano.

Miki jest może trochę niefrasobliwy, ale każdy chciałby mieć go za przyjaciela. Budzi tylko pozytywne emocje, symbolizuje świat magii. Nic dziwnego, że jego wizerunek na warsztat biorą kolejni projektanci, poświęcając mu całe kolekcje lub wypuszczając specjalne serie inspirowane wizerunkiem kultowej myszy. Dolce & Gabbana, Comme des Garçons, Givenchy, Marc Jacobs, Elie Saab, Forever21, Vans, Supreme, Faith Connexion – marki, które zainspirowała Myszka, można wymieniać właściwie bez końca.

W 2010 r. Jeremy Scott zaprojektował dla Adidasa sneakersy, które kształtem przypominały głowę Mikiego. Wyprzedały się błyskawicznie, a dziś można zbić fortunę, wystawiając je na aukcjach internetowych. Trzy lata później Marc Jacobs zaproponował cięte bluzy z wizerunkiem Myszki Miki, które kosztowały prawie 1000 dol. i rozeszły się równie szybko co buty Scotta. W takiej bluzie chętnie pokazywała się m.in. Miley Cyrus. Amerykańska marka premium Coach znana jest z bestsellerowych torebek. Jednym z jej najbardziej rozpoznawalnych modeli jest mała czarna z uszami Myszki Miki. O krok dalej poszedł Alessandro Michele, dyrektor kreatywny Gucci. W pokazie na wiosnę 2019 zaprezentował torebkę, która całym swoim kształtem przypominała głowę Myszki. Z kolei Giuliano Calza, założyciel włoskiego brandu streetwearowego GCDS, w jednym z wywiadów stwierdził, że Disney tak wpłynął w dzieciństwie na jego wyobraźnię, że dziś nie potrafi się od niego odciąć. W kolekcji GCDS na jesień 2018 dominuje motyw Myszki, której podobizna pojawia się na T-shirtach i swetrach.

Myszka Miki w modzie

– Zawsze marzyliśmy o pokazie w Disneylandzie – powiedział za to Humberto Leon, współzałożyciel kultowej już marki Opening Ceremony. Razem ze wspólniczką Carol Lim zgodnie potwierdzają, że od najmłodszych lat uwielbiają Mikiego. Leon na swój bal maturalny założył nawet krawat i pas smokingowy we wzór z Mikim. Ich marzenie spełniło się w marcu tego roku. Pokaz, nazwany najszczęśliwszym show na świecie, w całości zadedykowany był najsłynniejszej myszce w historii. Projektanci zinterpretowali jej wizerunek nie tylko w postaci printu, ale też kształtów ubrań – sukienki miały bufy w kształcie uszu, były też patchworkowe swetry, sportowe kurtki, maksispódnice i dresy, a buty wyglądały jak zdjęte z Minnie, ukochanej Mikiego.

Miki jest nieobliczalny. Kilka lat temu Vans wypuścił trampki z Myszką rozwalającą gitarę i sloganem: „Gdy robi się ciężko, Myszka Miki wkracza do akcji”. Kto wie, czego możemy się jeszcze po niej spodziewać.

Tekst: Michał Koszek