Muzyka reggae wpisana na listę Unesco

Jamajczycy muszą być zachwyceni. Unesco ogłosiło właśnie, że tradycyjne jamajskie reggae zostanie wpisane na Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego Unesco!

O historii reggae można pisać wiele, a sama licytacja największych sław nigdy nie powinna kończyć się i zaczynać na Marleyu. Ken Booth, Prince Alla, Winston McAnuff, Kiddus I, Jacob Miller, Lee „Scratch” Perry – ci artyści przez lata sprawili, że maleńka karaibska wyspa została rozsławiona na cały świat. Reggae to nie tylko muzyka, ale też cała estetyka oraz idące z nią w parze ideologia i religia i również te elementy doceniła komisja Unesco!

Lista reprezentatywna niematerialnego dziedzictwa kulturowego została stworzona w celu „wyróżnienia na arenie światowej wybranych zjawisk z zakresu dziedzictwa niematerialnego i związanych z nim przestrzeni kulturowych”. Na liście znajdziecie np. sposób uprawy mastihy na greckiej wyspie Chios, sztukę tresowania sokołów, włoskie procesje z figurami czy przestrzeń kulturalną marokańskiego placu Dżami al-Fana.