Miniserial George’a Clooneya na podstawie „Paragrafu 22” nabiera rumieńców. W obsadzie Hugh Laurie i Christopher Abbott

źródło: Wikimedia

Lada chwila mają ruszyć zdjęcia do nowej adaptacji satyry wojennej Josepha Hellera. „Paragraf 22” będzie mini serialem stworzonym dla platformy Hulu. Mózgiem przeniesienia książki na ekran jest George Clooney, który nie tylko stanie za kamerą, ale także wcieli się w jedna z drugoplanowych postaci, pułkownika Cathcarta. Obowiązki reżysera będzie dzielił ze swoim wieloletnim partnerem-producentem, Grantem Heslovem oraz z Ellen Kuras. Za scenariusz odpowiadają Luke Davies oraz David Michôd, reżyser takich filmów jak „Animal Kingdom” i „War Machine”. 

Wiadomo już także, kto oprócz Clooneya zagra w serialu. W główną rolę kapitana Yossariana wcieli się, znany m.in. z serialu „Dziewczyny” i filmu „Whiskey Tango Foxtrot” Christopher Abbott, natomiast najnowsze doniesienia magazynu „Deadline” mówią o udziale w projekcie samego doktora House’a, czyli Hugh Lauriego, który jeszcze niedawno miał zagrać w serialu „The Crown„. Na razie nie wiadomo, którego z żołnierzy zagra w „Paragrafie 22”. 

Wydany w 1961 roku „Paragraf 22” rozgrywa się podczas drugiej wojny światowej. Głównym bohaterem jest stacjonujący wraz ze swoją jednostką na włoskiej wyspie Pianosie młody bombardier Yossarian, który bardzo chce zrezygnować ze służby. Tytułowy paragraf 22 daje mu taką możliwość, jeśli za przyczynę poda swoją chorobę psychiczną. Jest jednak kruczek – jeśli ktoś, w trosce o uratowanie własnego życia wnosi o zwolnienie ze służby, udowadnia tym samym, że jest psychicznie zdrowy.

Napisana przez Hellera na podstawie własnych wojennych doświadczeń i ukazująca absurd oraz bezsens wojny powieść, okazała się wielkim literackim hitem. Do tej pory sprzedano ponad 10 milionów kopii. W 1970 roku na podstawie „Paragrafu 22” powstał film w reżyserii Mike’a Nicholsa („Absolwent”, „Bliżej”), który okazał się jednak spektakularna porażką. Kilka lat później pojawił się pomysł nakręcenia serialu z Richardem Dreyfussem w roli głównej, jednak powstał wtedy tylko pilot. 

 

Dodaj komentarz