Martin Scorsese uczy reżyserii w internecie. Na jego kurs może zapisać się każdy

źródło: Wikimedia

Internetowy kurs MasterClass ma w swojej ofercie najlepszych nauczycieli. Fotografii uczy u nich Annie Leibovitz, szachów Garri Kasparow, jazzu Herbie Hancock, tenisa Serena Williams, a gotowania Gordon Ramsay. Także w dziedzinie filmu można wybierać wśród mistrzów – Hans Zimmer wykłada muzykę filmową, Steve Martin sztukę komediową, Kevin Spacey aktorstwo, a Aaron Sorkin pisanie scenariuszy.

Nie dziwi więc wcale, że do takiego grona (cała lista „wykładowców” TU), dołączył jeden z największych reżyserów w historii kina, Martin Scorsese („Wściekły Byk”, „Chłopcy z ferajny”, Gangi Nowego Jorku”, „Wilk z Wall Street”). Kurs internetowy z legendarnym twórcą jako wykładowcą ma składać się z 20 paneli i ruszyć na początku 2018 roku. Na stronie już trwają zapisy.

Scorsese w licznych wywiadach chętnie dzielił się tajnikami swojej pracy i zdradzał ciekawostki z planu, jednak jego udział w serii MasterClass zapowiadany jest jako coś więcej, a mianowicie „profesjonalna i pełna informacji lekcja reżyserii i historii filmu”. Sam „Marty” przyznaje zresztą, że będzie to świetna okazja do podzielenia się wiedzą z młodymi: „Miałem szczęście trafić kiedyś na ludzi, którzy przekazali mi swoją wiedzę. Teraz mam okazję zrobić to samo” – powiedział.

Reżyser obecnie pracuje w Nowym Jorku na planie swojego filmu gangsterskiego „The Irishman”. Mają w nim zagrać same sławy i zarazem ulubieni aktorzy Scorsese – Robert De Niro, Al Pacino, Joe Pesci, Harvey Keitel i Bobby Cannavale.