Inteligentna kurtka od Levisa i Google

W 1919 roku jeden z głównych teoretyków futuryzmu – Filippo Tommaso Marinetti – założył krawat zrobiony z małych, świecących się żarówek. Od tamtego czasu spojrzenie na modę zmieniło się, a wizje „ubrań przyszłości” które łączą pojęcie mody z technologią przestały być nierealnymi marzeniami.

Jaka jest przyszłość ubrań? Powstaną ubrania „inteligentne”, współpracujące z naszym organizmem. Na rynku znajdziemy już koszulki mierzące rytm bicia serc, trwają także prace nad koszulą, która dzięki energii wytwarzanej podczas wykonywanego przez osobę ją noszącą ruchu, ładuje smartfony.

Najciekawsze wydaje się wykorzystanie inteligentnych ubrań w różnego rodzaju aktywnościach fizycznych – stroje mają dokładnie mierzyć tętno, a także liczyć powtórzenia wykonywanych ruchów, oznaczając w aplikacji mięśnie, które były najmocniej trenowane.

 

jacquard, google, levis

 

20 maja, na konferencji ATAP (Google Advanced Technology and Projects) przedstawione zostały szczegóły rozpoczętego w poprzednim roku Projektu Jacquard. Ivan Poupyrev ujawnił, że projekt ten jest przygotowywany wspólnie przez Google i  Levisa. Inteligentna, jeansowa kurtka ma pozwolić na wygodne korzystanie z funkcji smartfona, bez konieczności wyjmowania go z kieszeni. Kontrolować będzie można między innymi muzykę, połączenia telefoniczne, nawigację – za pomocą dotykania i przesuwania palcem po rękawie.

 

jacquard, google, levis

 

Stworzenie takiego rozwiązania było możliwe dzięki partnerom producenta dżinsów, którzy opracowali sposób na połączenie włókien z metalami w nici. Dzięki temu przewodzi prąd, a przy tym jest nie do odróżnienia od zwykłej nitki z bawełny czy poliestru.

 

jacquard, google, levis

 

Pierwsza partia kurtek, według planów,  ma pojawić się w sklepach wiosną przyszłego roku.

2 komentarze

Dodaj komentarz