Koniec sezonu festiwalowego? Nie! Na tych festiwalach będziemy sie bawić jesienią!

Wydawałoby się, że koniec wakacji to symboliczny koniec okresu festiwalowego. Trochę w tym prawdy, bo w naszym klimacie ciężko bawić się w plenerze już mniej więcej od połowy września. Ale kto powiedział, że festiwal zawsze musi równać się plenerowej imprezie z wielkimi scenami i rzędem niebieskich przenośnych toalet?

Przygotowaliśmy dla Was mały spis najciekawszych festiwali, które sprawią, że muzyczna jesień będzie nie mniej emocjonująca od lata!

Up to Date – 5–8 września (Białystok)

Kiedy dzieciaki już narzekają na powrót do szkoły, fani szeroko pojętej elektroniki ściągają do Białegostoku. Tutaj raczej nie poimprezujecie w plenerze, bo pogoda już raczej nie ta. Jednak każdy bywalec wie, że centrum wydarzeń jest to co dzieje się na białostockim stadionie. No i Up to Date jak żadna inna impreza w Polsce wie, że miłość do muzyki i dobrej zabawy nie zna żadnych granic wiekowych. W tym roku w Białymstoku zagrają m.in. Sokół, Svreca czy Włodi.

Skrzyżowanie Kultur – 18-22 września (Warszawa)

Jeden z najważniejszych festiwali dla fanów muzyki z całego świata, a zarazem jeden z tych, na których możemy zobaczyć prawdziwe legendy. Co prawda Skrzyżowanie Kultur pasowane jest bardziej pod starszych słuchaczy i nie znajdziecie tu didżejów z Tanzanii czy raperów z kolumbijskich faweli, ale… W tym roku w namiocie pod Pałacem Kultury i Nauki zagrają m.in. Tonny Allen, Sofiane Saidi czy Pat Thomas.

Warszawska Jesień – 20 – 28 września (Warszawa)

Ten festiwal to prawdziwa instytucja. I każdemu z organizatorów imprez, które wymieniamy w naszym rankingu, życzymy kiedyś takiej tradycji i historii! Festiwal muzyki współczesnej odbywa się w stolicy już od połowy lat pięćdziesiątych XX wieku! Podczas edycji 2019 zobaczymy takich artystów jak: Zygmunt Krauze, Joanna Freszel, Arne Deforce czy Marco Blaauw.

Avant Art Festival – 23-29 września (Wrocław), 30 września-6 października (Warszawa)

Dwa miasta i masa atrakcji. dälek, King Midas Sound, Aïsha Devi, Abyss X. Te nazwy mówią same za siebie! Zresztą czego można (a raczej czego należy!) wymagać od organizatorów, którzy już od 2008 roku ściągają do Polski najważniejszych artystów muzyki awangardowej, noise i eksperymentalnej elektroniki. Widzimy się na przełomie września i października we Wrocławiu i Warszawie.

Unsound – 6-13 października (Kraków)

Możemy chyba zaryzykować stwierdzenie, że w pewnych kręgach Unsound jest najbardziej rozpoznawalną imprezą w naszym kraju. To jedyny festiwal, który bez stadionowych gwiazd wyprzedaje karnety w tempie, o jakie pokusić się mogą tylko najbardziej komercyjne imprezy. W tym roku w 30. rocznicę demokratycznych wyborów w Polsce Unsound na motyw przewodni swojej 17. edycji przyjął hasło „Solidarność”. A imprezę uświetnią m.in.: Moor Mother, Holly Herndon, Sote, Sunn O))) czy Jay Mitta.

Soulstone Gathering Festival – 8-10 listopada (Kraków)

Choć najważniejsze nazwy w lineup’ie to dla fanów gitarowego grania lub początkujących stonerowców mogą być absolutnie nieznane…To możemy Wam zagwarantować, że Graveyard, Conan, Elephant Tree czy Mars Red Sky przyciągną do Krakowa tłumy fanów zabawy w kłębach dymu. No i po pięciu latach działalności ekipa Soulstone Gathering Festival chyba w końcu odnalazła konwencję, która sprawi, że ta impreza będzie mogła z powodzeniem celować w bycie najważniejszym zlotem zjaranego metalu w tej części Europy.