Kolejny cykl artystyczny „Szczęśliwej podróży” w Goethe-Institut w Warszawie

Film, literatura, muzyka, fotografia, edukacja i języki obce z podrożą w tle! Goethe-Institut w Warszawie rusza z kolejnym cyklem. Tym razem spotkania dotyczyć będą podróży w różnych jej aspektach. Program wystartuje 17 lutego.

Cykl nosi motto „Szczęśliwej podróży”, a zaproponowane przez Goethe-Institut wydarzenia zaprezentują zagadnienia związane z tematyką podróży w szerokim spektrum. Do współpracy i dyskusji nad tematem zaproszeni zostali artyści, pisarze i specjaliści.

– „Mądremu podróże najlepszą nauką“ – tak pisał Goethe. Jak ta myśl odnosi się do nas w dzisiejszych czasach? Czy obecnie raczej zaniechanie podróży nie byłoby godne pochwały? Podróżujemy bowiem z własnej woli lub pod przymusem, a złe wspomnienie z ostatniej wyprawy nie odbiera nam radości z kolejnej. Podróżowanie już dawno straciło swoją niewinność, ale fakt ten nie pomaga pozbyć się rajzefiber – rozważa dyrektor Goethe-Institut, Christoph Bartmann.

Wśród wydarzeń cyklu „Szczęśliwej podróży” znajdą się rozmowy, pokazy filmowe, koncerty, warsztaty oraz spotkania. Dotyczyć będą podróży w czasie, wypraw, także tych edukacyjnych oraz post-turystyki. Chodzi w nich także o aspekt ucieczki i wygnania oraz o to, jak podróżują słowa i jak są odnajdywane przez podróżników. Cykl otworzy film „Klucze” z 1974 roku – o wyprawie niedługiej, bo z NRD do Krakowa. Wyprodukowany przez DEFA film Egona Günthera opowiada o wielkiej przygodzie, jaką była podróż do Polski w czasach PRL-u.

Szczegóły najbliższych, lutowych wydarzeń:

• Otwarcie cyklu: 17.02.2017 (piątek), godz. 18:00 – „Klucze” (1972), reż. E. Günther – pokaz filmu i rozmowa. Udział w dyskusji wezmą aktorki: Jutta Hoffmann i Magdalena Zawadzka oraz krytyk filmowy: Claus Löser. Prowadzenie: Tomasz Raczek.

• 24.02.2017 (piątek), godz. 18:00 – „We dwóch dookoła świata – w 80 dni bez grosza przy duszy” – spotkanie z Paulem i Hansenem Hoepnerami, którzy postanowili okrążyć kulę ziemską w 80 dni, podobnie, jak Fileas Fogg – bohater powieści Juliusza Verne’a. Prowadzenie: Wiktoria Michałkiewicz.

Wydarzenia z cyklu „Szczęśliwej podróży” będą prezentowane z polsko-niemieckim tłumaczeniem. Spotkania będą odbywać się od 17 lutego do 27 maja w bibliotece Goethe-Institut przy ul. Chmielnej 13a. Wstęp wolny.

Więcej o całym cyklu i programie wydarzeń na: tutaj

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *