Kendrick Lamar i SZA oskarżeni o kradzież pomysłu. Chodzi o klip do “All the Stars”

źródło: YouTube

Kendrick Lamar i SZA współpracowali już razem kilkukrotnie. I choć ich najnowszy duet, promujący marvelowski film „Black Panther”, czyli „All the Stars” wcale nie należy do najlepszych we wspólnym dorobku, jego teledysk to już zupełnie inna bajka. Przepiękna wizualnie produkcja wyreżyserowana przez Dave’a Meyersa (pracował już z raperem przy „LOYALTY.„) oraz samego Kendricka (pod pseudonimem artystycznym Little Homies) aż kipi od ciekawych rozwiązań stylistycznych, choreograficznych i przede wszystkim modowych. To małe dzieło sztuki. 

Jak często jednak bywa w przypadku rzeczy wybitnych, nie obyło się bez zgrzytów. Jedna ze scen w teledysku jest wyraźnie inspirowana serią „Konstelacje” jednej z czołowych przedstawicielek afrofuturyzmu – brytyjsko-iberyjskiej artystki Liny Iris Viktor. Chodzi o pseudo-egipską wypełnioną złotem scenerię, którą możemy zobaczyć w klipie od 2:59 minuty.

Nie chodzi tu podobno o zwykłe podobieństwo – jak donosi The New York Times,  praca artystki została użyta bez pozwolenia po wcześniejszych nieudanych negocjacjach. Odpowiedzialni za film „Black Panther” i zarazem klip prawnicy kontaktowali się z Liną Iris Viktor dwukrotnie, jednak do porozumienia nie doszło ze względu na „niesatysfakcjonujące warunki finansowe”, które jej zaproponowano. 

„Dlaczego to zrobili? To kwestia etyczna, ponieważ cały film „Black Panther” skupia się właśnie na upodmiotowieniu czarnych, na gloryfikacji Afryki – to cały koncept tej historii. A w tym samym czasie jego twórcy okradają afrykańskich artystów” – powiedziała Viktor w wywiadzie dla Timesa

Zobaczcie kilka prac artystki i porównajcie z klipem Kendricka Lamara i SZA: