Ironia losu? Uchodźcy szyją plecaki z pontonów

ponton, uchodźcy
Fot. Amos Chapple

Problemów na świecie jest tak wiele, że gdy początkowo myślimy o pomocy, zaczynamy zdawać sobie sprawę z tego, że – nawet poświęcając całe swoje życie na ratowanie Ziemi i ludzi – niewiele zdołamy zdziałać. Co w związku z tym zrobić? Żyć nieświadomie? Ignorować problemy niedotyczące nas bezpośrednio? Zwiększać głośność w słuchawkach, gdy ktoś poprosi o wparcie charytatywnej akcji? Pomysłodawcy projektu „It Works!” podkreślają, że gdy skupimy się na jednym, konkretnym działaniu – nawet drobna pomoc będzie miała sens. Przecież od czegoś trzeba zacząć, prawda?

Zabij ponton, który chciał zabić ciebie

„Skupiliśmy się na tym, co możemy zrobić, a nie na tym, czego nie możemy” – piszą o sobie pomysłodawcy. Używając starych pontonów, kamizelek ratunkowych, łącząc je z innymi materiałami kultywują ideę recyklingu i tworzą z nich plecaki. Za ideę projektu odpowiada wolontariuszka Floor Nagler – pracująca na wyspie Lesbos. Podczas pomagania uchodźcom uderzyło ją to, że część z nich nie posiada nawet worka, plecaka, do którego można byłoby schować dokumenty i drobne przedmioty osobiste. Razem ze swoją koleżanką, artystką Didi Aaslund postanowiła, że z kamizelek, pontonów i innych porzuconych na brzegach gumowych przedmiotów stworzą plecaki.

Do produkcji plecaka nie potrzeba wiele. Tak naprawdę wystarczą chęci, szczypce do dziurkowania, nożyce i pistolet do nitowania. Dziewczyny postanowiły nauczyć tej umiejętności także uchodźców – razem z nimi tworzą, projektują plecaki, integrując się i poznając ich historie.

it works, uchodźcy

Projekt zdobył rozgłos w mediach i wystartował z crowdrisingową kampanią na Kickstarterze. Zebrane pieniądze będą wykorzystane w celu zapewnienia kilkorgu uchodźcom płatnej pracy w warsztacie w Amsterdamie przy produkcji toreb.

Każdy pomysł, który ma na celu poprawienie sytuacji uchodźców i zapewnienie im dobrego startu w nowym kraju sprawia, że przestajemy myśleć o polityce, a zaczynamy zdawać sobie sprawę, że najważniejszym czynnikiem staje się dbanie o siebie nawzajem. Nie ma wiec znaczenia, czy działamy tylko tymczasowo, bądź w małym stopniu. As long as It Works.

  • tak naprawdę szycie plecaków z pontonów to zadanie proekologiczne