IMDb.com dodaje kategorię „F Rated” – dla filmów stworzonych przez kobiety

O nierównościach między płciami w branży filmowej bardzo głośno zrobiło się w lutym 2015 roku, gdy opublikowany został raport zatytułowany ‚It’s a Man’s (Celluloid) World’ wydany przez The Center for the Study of Women in Television and Film. Z raportu wynikało, że w 2014 roku panie stanowiły tylko 7 % wszystkich reżyserów w Hollywood, filmy z bohaterkami – kobietami stanowiły tylko 12 % wszystkich projekcji. 2017 rok przyniósł ze sobą nadzieję na zmiany. Coraz więcej kobiet i mężczyzn zaczyna dyskutować o konieczności kulturowej zmiany w Hollywood, a aktorki i operatorki kamer jawnie protestują przeciwko seksizmowi podkreślając ważną rolę kobiet w kinematografii na całym świecie.

Kobiety za kamery!

Serwis IMDb.com, największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nimi związanych, wprowadził zmiany, których celem jest zwrócenie uwagi na problem nierówności płciowej w przemyśle filmowym.

Zmiana polega na dodaniu nowej kategorii – F Rated – by oznaczyć filmy stworzone przez kobiety. Inicjatorką zmiany jest Holly Tarquini, szefowa Festiwalu Filmowego w brytyjskim Bath. Jakie wytyczne musi spełniać film, by znalazł się w nowej kategorii? Przede wszystkim – powinny pojawić się w nim co najmniej dwie kobiece bohaterki. Dodatkowo, muszą prowadzić ze sobą rozmowę, której tematem nie byliby mężczyźni. Film powinien być napisany, bądź wyreżyserowany przez przynajmniej jedną kobietę. Ponadto, występujące w nim bohaterki powinny mieć istotny wpływ na przedstawioną fabułę. Gdy film spełnia wszystkie powyżej wymienione kryteria – uhonorowany jest potrójnym F.

Serwis oznaczył już 21 tysięcy tytułów – wśród nich znajdują się: „Kraina Lodu”, „American Honey”, „Toni Erdmann”, „American Psycho”, „Służąca”.

To wspaniale, że możesz szukać obrazów stworzonych tylko przez kobiety. To ważne, ponieważ filmy kobiece często mają gorszą promocję, więc są trudniejsze do znalezienia. Im więcej mediów i organizacji zacznie oznaczać filmy i programy jako F, więcej produkcji stworzonych przez kobiety będzie wyświetlanych

powiedziała Holly Tarquini w rozmowie z serwisem TheGuardian.com.

Holly Tarquini

Cieszymy się z takiego obrotu spraw i wierzymy, że w branży filmowej dziewczyny także zamanifestują swoją obecność!

źródło: TheGuardian.com