Hipnotyzujące rytmy z nutą tradycji Afryki, czyli Nneka znów w Warszawie

Nigeryjska artystka, której muzyka wykracza poza soulowe schematy. Jej hit „Heartbeat” w 2008 roku podbił nie tylko serca Polaków, ale i ludzi na całym świecie. O Nnece zrobiło się wtedy bardzo głośno, a wspomniany utwór doczekał się nawet remixu przygotowanego przez znany, brytyjski duet, Chase & Status. Artystka do tej pory nie daje o sobie zapomnieć, nieustannie koncertuje, a już na jesieni zagra ponownie w Warszawie – tym razem w ramach Festiwalu Skrzyżowanie Kultur.

Nneka Polskę odwiedzała już kilkukrotnie, ostatnio w 2014 roku Za każdym razem bilety wyprzedawane były do ostatniego, a publiczność zachwycała się niesamowitą energią i urokiem piosenkarki. W Warszawie wystąpi 21 września podczas wieczoru DANCING COCKTAIL w ramach Festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Tego dnia na scenie zobaczymy również Kinga Ayisobę oraz Ifriqiyyiję Electrique.

Młoda wokalistka komponuje, pisze teksty, a jej autorska muzyka łączy elementy soulu, popu, r’n’b, afro beat’u i reggae. Zawsze podkreśla, że jej źródłem inspiracji jest hip-hop, a także Fela Kuti, Boba Marley i Lauryn Hill. Zaciekawia i zachwyca, przemycając w utworach muzyczną tradycję Afryki.Jej głos określany jest jako hipnotyzujący, a ona sama uznawana jest za jedną z najpopularniejszych artystek w Nigerii.Wielokrotnie zwyciężała w konkursie Nigerian Entertainment Awards.

Swoją przygodę z muzyką zaczęła w wieku 19 lat. Zdecydowała się wtedy wyjechać z Nigerii i rozpoczęła studia w Niemczech, na kierunku antropologii i archeologii. Szok kulturowy i tęsknota za domem, stały się dla niej inspiracją, do tworzenia muzyki i pomogły poradzić sobie z samotnością. Grała w klubach oraz jako support nigeryjskich artystów. Przełomowym momentem w jej karierze, był występ poprzedzający koncert Seana Paula w Hamburgu. Została wtedy doceniona przez szerszą publiczność, a jej głos zaczęto porównywać do wokalu Lauryn Hill czy Erykah Badu, co szybko zaowocowało pierwszym albumem.

Ważną rolę w twórczości piosenkarki, odgrywa wnikliwa obserwacja sytuacji społecznej i politycznej, do których odwołuje się w swoich utworach. Kilka lat temu współzałożyła również z liberyjskim muzykiem, Ahmedem „Gendą” Nyei, fundację, której celem jest pomaganie młodym, ubogim artystom z Afryki.

Festiwalu Skrzyżowanie Kultur odbędzie się w dniach 16-22 września w namiocie przy PKiN. Bilety można kupić za pośrednictwem sieci sprzedaży ebilet.pl oraz na stronie www.festival.warszawa.pl. Cena biletu na jeden dzień festiwalu, to 40 zł. Dostępne są również karnety w cenie 150 zł.

Pełny program wydarzenia znajdziecie TU.

426 komentarzy

Dodaj komentarz

-->