„Granica” – jeden z najbardziej niezwykłych thrillerów ostatnich lat

„Granica” to thriller, oparty na opowiadaniu Johna Ajvide Lindqvista – który jest również współautorem scenariusza – mistrza powieści grozy, autora bestsellerowej książki „Wpuść mnie”, na podstawie której powstał słynny horror „Pozwól mi wejść”Głównymi bohaterami szwedzkiej „Granicy” jest para trolli, które w kulturze skandynawskiej są mocno zakorzenione od wieków. Norwegowie znają je dzięki baśniom spisywanym przez Petera Christena Asbjørnsena i Jørgena Moego, Duńczycy za sprawą opowiadań Hansa Christiana Andersena, a Szwedzi – dzięki twórczości chociażby Selmy Lagerlöf. Potencjał stworów symbolizujących inność i wyobcowanie chętnie wykorzystywany jest też w filmach.  

Polski zwiastun:

 

„Granica” to wymykająca się wszelkim klasyfikacjom gatunkowym historia, która koncentruje się na losach szwedzkiej celniczki Tiny z niesamowitym zmysłem powonienia. Bohaterka wikła się w skomplikowaną moralnie relację z podejrzanym włóczęgą. Czy jej niepokój jest słuszny? Dokąd zaprowadzi śledztwo? Pewne szczególne cechy obojga bohaterów od razu rzucają się w oczy.

To nie będzie zwyczajna love story…
 
W postać Tiny wcieliła się znakomita szwedzka aktorka Eva Melander, gwiazda serialu kryminalnego „Rebecka Martinsson”, znana polskim widzom z kinowych thrillerów „Stado” i „Hipnotyzer”.


Film zdobył uznanie na wielu światowych festiwalach, został mi.in. wyróżniony główną nagrodą sekcji Un Certain Regard podczas 71. MFF w Cannes, jest także nominowany do OSCARA w kategorii najlepsza charakteryzacja. W tej samej kategorii zdobył także Europejską Nagrodę Filmową. Szwedzki kandydat do OSCARA w kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

W kinach od 22 lutego 2019