Gilliam w kryzysie

Jeśli coś jest do wszystkiego, to jest do niczego – przekonywała kilkanaście lat temu miła starsza pani w chwytliwej reklamie. Najwyraźniej zapomniał o tym #TerryGilliam, który tym razem spróbował objąć całą współczesność. Na szczęście jego film nie jest całkiem do niczego.

Oglądając „Teorię wszystkiego”, cisną się na usta pytania: gdzie się podział humor byłego członka grupy Monty Pythona? Gdzie są ironia, wdzięk i humor, za pomocą których walczył z okrutnym, zbiurokratyzowanym światem? Twórca przechodzi wyraźny kryzys. W jego filmie, który co prawda wybiega kilkadziesiąt wieków naprzód, odbijają się najważniejsze problemy dnia dzisiejszego. „Teorię wszystkiego” da się czytać jako lewicową agitkę, która w sposób zbyt dosłowny i powierzchowny punktuje kapitalistyczny wyzysk, zatracenie się w pracy i nieumiejętność nawiązywania relacji międzyludzkich w dobie internetu. Można też spojrzeć na film jako na prostoduszną przestrogę przed kierunkiem, który obrał nasz świat: bezsensowną pogonią za danymi, wzorami i matematyką, naiwną próbą oparcia sensu istnienia na liczbach i równaniach (główny bohater próbuje dowieść tytułowej teorii, według której wszystko zmierza do zera). Można wreszcie doszukiwać się tu alegorii ludzkiego wynaturzenia,wystąpienia przeciwko ewolucji, która miała prowadzić nas swoimi ścieżkami, ale wkładający nos w nieswoje sprawy człowiek zdecydował się zapanować i nad nią. Choć być może to po prostu obraz choroby psychicznej? Niezależnie od interpretacji, wciąż trudno jest czytać Gilliama zupełnie na serio. Odarty z ironii i humoru film spotkał się z atakiem ze strony krytyki. „Teoria…” odstaje poziomem od uznanych dzieł reżysera. To wciąż intrygujące kino, ale jednak ciężkiego kalibru, któremu zabrakło pointy. Gilliam chce powiedzieć wiele, ale najwyraźniej brakuje mu słów.

#TeoriaWszystkiego
(#TheZeroTheorem)
reż. Terry Gilliam
obsada: #ChristophWaltz, #MattDamon, #TildaSwinton, Ben Whishaw
USA/Rumunia 2013, 107 min
Gutek Film, 23 maja

Jeśli chcesz zdobyć jedno z podwójnych zaproszeń na film #teoria wszystkiego  #21.05  w Warszawskim Kinie Muranów o  18:00…

Daj nam suba na naszym Youtube i odpowiedz na pytanie: dlaczego chcesz zobaczyć ten film? Odpowiedzi wraz z imieniem i nazwiskiem prześlijcie mailem na adres facebook@aktivist.pl, wpisując w tytule wiadomości „#Teoria.

Termin nadsyłania odpowiedzi #21.05 godziny 09:59.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *