„Fuga” Agnieszki Smoczyńskiej z premierą w Cannes. Powalczy o nagrody w ramach Tygodnia Krytyków

źródło: IMDb

Agnieszka Smoczyńska swoimi „Córkami dancingu” z 2015 roku narobiła niemałego zamieszania w Stanach. Film jako „The Lure” najpierw podbił festiwal Filmowy Sundance i serca krytyków, a od dwóch lat regularnie pojawia się w zestawieniach, rankingach, a ostatnio w blu-rayowej serii The Criterion Collection, obok filmów Kubricka, Hannekego czy Lyncha.

Nowy film Smoczyńskiej, „Fuga”, ma szansę powtórzyć sukces „Córek…”. Alegoryczny dramat psychologiczny o kobiecie, Alicji, która straciła pamięć (w wyniku zaburzenia zwanego fugą dysocjacyjną) i usiłuje skonfrontować się ze swoim dawnym życiem, weźmie udział w konkursie Tygodnia Krytyków w Cannes w dniach 9-17 maja 2018.

źródło: MD4

„Fuga” to polsko-czesko-szwedzka koprodukcja. W roli głównej wystąpiła Gabriela Muskała („Zero”, „Chce się żyć”, „Moje córki Krowy”), która napisała również scenariusz filmu. Oprócz tego na ekranie pojawiają się Łukasz Simlat, Małgorzata Buczkowska, Halina Rasiakówna i Zbigniew Waleryś. Za zdjęcia do „Fugi” odpowiada Kuba Kijowski.

źródło: MD4

Tydzień Krytyków w Cannes (Semaine de la Critique) to równoległa do Festiwalu Filmowego w Cannes sekcja konkursowa, która sumiennie od ponad pół wieku roku odkrywa nowe talenty światowego kina. Wśród reżyserów, którzy w niej debiutowali są między innymi takie nazwiska, jak: Bernardo Bertolucci, Otar Iosseliani, Ken Loach, Wong Kar Wai, Jacques Audiard czy Alejandro Gonzalez Iñarritu. W tym roku w Jury oceniającym między innymi film Smoczyńskiej znalazł się reżyser i scenarzysta Joachim Trier oraz aktorka Chloe Sevigny.

źródło: MD4

Dodaj komentarz