Finisz 12. Festiwalu Pięć Smaków: animacje, polityka i spojrzenie w przeszłość

pięć smaków logo

Pokazy ostatniego dnia festiwalu będą równo podzielone między animacje i filmy zainspirowane wydarzeniami historycznymi. Seanse rozpoczną się od animacji „Strażnik Dahufa” w reżyserii Busifana — nawiązującego wizualnie do malarstwa krajobrazowego dystopijnego obrazu autokratycznego królestwa. To doskonały przykład alternatywnych chińskich narracji realizowanych przy użyciu filmu animowanego, którego na pozór niewinna forma może skrywać niepokorne treści.

5 smaków

W środowym programie znajdzie się także ostatni konkursowy pokaz „Melodii życia”, w którym twórcy filmu, Caylee So i Sok Visal, ukazują losy rodziny naznaczonej traumatycznym doświadczeniem terroru reżimu Czerwonych Khmerów i przy użyciu jednej z piosenek legendarnej gwiazdy muzyki popularnej lat 60., Sinna Sisamutha, próbują odtworzyć świat sprzed przewrotu politycznego.

5 smaków

Dwa ostatnie pokazy tegorocznych Pięciu Smaków to szansa na spojrzenie z perspektywy czasu na kluczowe wydarzenia historyczne w Korei Południowej i na Tajwanie. W Kinotece „Rok 1987” Jang Joon-hwana, wielowymiarowo odtwarzający skomplikowaną serię incydentów, które doprowadziły do protestów społecznych pod koniec lat 80. w Korei Południowej, obalenia rządów autorytarnych i stopniowego wprowadzenia demokracji.

5 smaków

Oficjalnym filmem zamknięcia Pięciu Smaków będzie tajwańska animacja „Ulica Szczęśliwa”. Reżyserka filmu, Sung Hsin-yin, w bardzo osobisty sposób snuje opowieść o dorastaniu na Tajwanie na tle burzliwych zmian politycznych i społecznych — od lat 80. i protestów, które doprowadziły do demokratyzacji wyspy, aż do współczesnej zapaści ekonomicznej i kryzysu tożsamościowego. Forma filmu animowanego sprawia, że historia zyskuje na dodatkowej wielowymiarowości, również związanej z procesem powstawania projektu.

W trakcie uroczystego zakończenia festiwalu o godzinie 20:30 ogłoszony zostanie werdykt People’s Jury, przyznającego honorową nagrodę 12. AFF Pięć Smaków.

Po seansie „Ulicy Szczęśliwej” we foyer gościnnego Kina Muranów poczęstunek przygotują przyjaciele festiwalu — Leniwa Rodzina, specjaliści od śledziowych frykasów oraz Choya, producent znakomitego wina śliwkowego. Ten akcent zakończy 12. Pięć Smaków i rozpocznie roczne oczekiwanie na kolejną, 13. edycję, która w chińskim kalendarzu księżycowym 2019 upłynie pod znakiem Ziemnej Świni.

Bilety: 22 zł
Bilety na wszystkie seanse dostępne online na stronie piecsmakow.pl oraz w serwisie Going. Bilety dostępne także w kasie kina, w którym odbywa się wybrany seans. Wszystkie filmy prezentowane są w oryginalnych językach z polskimi i angielskimi napisami.
Kino Muranów – tel. 22 635 30 78, muranow.gutekfilm.pl
Kinoteka – tel. 22 551 70 70, kinoteka.pl
Miejsca na seanse są nienumerowane.

Organizator: Fundacja Sztuki Arteria
Współfinansowanie: Miasto Stołeczne Warszawa, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, CreateHK, HK Film Development Fund
Sponsorzy: Mitsubishi, Asia Travel
Partnerzy: Asian Films Awards Academy, Taiwan Film Institute, Kino Muranów, Kinoteka, Culture.pl, Asian Film Academy, MSN, MAIP, Tajfuny
Patroni medialni: Filmweb, Kino, Ekrany, CJG24, AMS, Vogue Polska, Aktivist, Fiszki Polityki, Pismo., NN6T, Going, Warsawholic, Enter the Room, Eastern Kicks, Asian Movie Pulse, Cinema Escapist, Asia in Cinema, Kultura Liberalna, Contemporary Lynx, Warsaw in Your Pocket

Więcej informacji szukajcie na WWW | FB | TT | IG