Festiwalowym tropem czyli zestawienie tegorocznych festiwali w Polsce

W festiwalowym gąszczu trudno się połapać. Przygotowaliśmy więc dla was trzy ścieżki, które pozwolą wam bezpiecznie przedrzeć się przez line-upy. Psychotestu nie ma, więc zdecydujcie sami czy jesteście bardziej sentymentalni, nowocześni czy może dzicy, jak odległe krainy.

Trandsetterka

Organizatorzy festiwali stoją przed dużym wyzwaniem. Wyłuskanie talentów, o których w następnych miesiącach będzie się mówiło. Kryształowa kula muzycznego biznesu nie jest nieomylna, ale postanowiliśmy wskazać artystów, którzy mogą się poszczycić małym, ale niezwykle mocnym dorobkiem albo po latach starań wskakują właśnie na wznoszącą falę.
Ilove Makkonnen, Susanne Sundfør / OFF Festival 
07-09.08
Katowice
OFF jak co roku bazuje na skrajnych biegunach: na nostalgii i muzycznej historii oraz świeżych nazwiskach, które dopiero zaczynają się pojawiać na radarze fanów oraz krytyków. Katowicki festiwal będzie gościł dwoje artystów na progu sławy. Norweżka Susanne Sundfør dopiero rozpoczyna podbój Starego Kontynentu, ale w ojczyźnie dzięki zaraźliwemu, podniosłemu electro popowi jest już prawdziwą gwiazdą. Z kolei ILoveMakkonnen, ekscentryczny hiphopowy wokalista, za sprawą współpracy z Drakiem od razu narobił wokół siebie szumu. Pierwsze polskie występy zaliczą także uprawiający ogłuszający industrialny hip-hop duet Ho99o9, natchnieni art-rockowcy chłopcy z Ought oraz niesłychanie głośni i agresywni Irlandczycy z Girl Band.

Viet Cong, Ryan Karazija / Kraków Live Festival 
20-21.08
Kraków
Krakowski, młodszy brat Open’era po rocznej przerwie powróci w nowej, odświeżonej odsłonie i oprócz znanych i lubianych faworytów przedstawi polskiej publiczności dwa nowe muzyczne zjawiska. Z Calgary przyjadą do nas Kanadyjczycy z Viet Cong, którzy na swoim debiutanckim albumie z niezwykła fantazją wymieszali nieco wyblakły, ale niezwykle melodyjny post punk z melancholijnymi elektronicznymi pasażami. To jedna z tegorocznych gitarowych rewelacji. Z kolei ze słynącej z osobliwej aury Islandii przybędzie Ryan Karazija, który po przeprowadzce na wyspę zaczął podążać wyznaczonymi przez Sigur Rós, dreampopowymi szlakami, tyle że z własnym, muzycznym językiem.

Kate Tempest, Fatima, Alo Wala, Kwabs / Tauron Nowa Muzyka 
20-23.08
 Katowice
Organizatorzy elektronicznej fiesty zawsze skutecznie wróżyli z fusów, sprowadzając do Katowic m.in. Oxford Grammar czy Years & Years na tygodnie przez eksplozją popularności. W tym roku na barykady wyjdą panie, które mają świetlaną przyszłość przed sobą. Mieszająca uliczny rap i poezję Kate Tempest rozpoczęła swoją krucjatę w miejscu, w którym skończyli ją The Streets czy Scroobious Pip. Charyzmatyczna, bawiąca się soulem i funkiem Fatima oraz Alo Wala – korzystająca z formuły wypracowanej przez M.I.A., ale bardziej idąca w stronę etnicznych korzeni. Rodzynkiem w tym towarzystwie będzie Kwabs, brytyjski wokalista, który może się pochwalić 60 (!) milionami odtworzeń swojego hitu – „Walk”.

Genghar, All We Are, The Wytches / Soundrive Festival
 03-05.09
Gdańsk
Nie mogliśmy w tym zestawieniu pominąć trójmiejskiego Soundrive Festivalu – imprezy w całości poświęconej młodym zespołom. Oprócz wspinających się na gitarowy Olimp kapel takich jak Peace, Drenge czy Temples w B90 zaprezentują się też rewelacje ostatnich tygodni. Genghar, łączący folkową psychodelię spod znaku Woods z mniej wypolerowanym brzmieniem Foals, oraz All We Are – artpopowe trio z Liverpoolu, które łagodne harmonie scala z nieco bardziej zadziornymi kompozycyjnymi rozwiązaniami. Z mocnej strony pokażą się też zapewne młodzi gniewni z The Wytches, którzy mimo że grają na gitarach, supportowali w rodzinnej Anglii hiphopowych eksperymentatorów z Death Grips. [croz]

Chcesz zgarnąć bon o wartości 200 złotych do Zalando? Kliknij tu

Dodaj komentarz

-->