Festiwal Unsound 2018 ogłosił pierwsze gwiazdy

Znamy pierwszych artystów, którzy pojawią się na tegorocznym, 16. już Unsoundzie, którego hasłem będzie PRESENCE. Krakowski festiwal muzyki nowej i awangardowej, przystępnej i poszukującej, klubowej i instrumentalnej, potrwa od 7-ego do 14-ego października. Karnety trafią do sprzedaży w środę, 6 czerwca. Wystąpią:

Alva Noto 🇩🇪, Amnesia Scanner presents AS Oracle 🇫🇮🇩🇪, Async Figure (MM & Suda) 🇬🇧, Ben UFO , Blawan 🇬🇧, Deena Abdelwahed 🇹🇳🇫🇷, DJ Bus Replacement Service 🇬🇧, DJ Storm 🇬🇧, Eris Drew 🇺🇸, HDMIRROR 🇿🇦🇩🇪, Iglooghost 🇬🇧, Irreversible Entanglements 🇺🇸, JASSS 🇪🇸, Jlin & Company Wayne McGregor present Autobiography Edits 🇺🇸🇬🇧, Kampire 🇺🇬, Lea Bertucci 🇺🇸,  Linn da Quebrada 🇧🇷, Lucrecia Dalt 🇨🇴🇩🇪, Marie Davidson 🇨🇦, Oklou 🇫🇷🇬🇧, Olof Dreijer 🇸🇪🇩🇪, Rabit, House of Kenzo & Sam Rolfes present Magna Surgat 🇺🇸, Resina 🇵🇱, Rozzma 🇪🇬, Shyboi 🇺🇸, Skee Mask b2b Zenker Brothers 🇩🇪, Superficie 🇧🇷🇮🇪, TCF 🇳🇴, Terry Riley & Gyan Riley 🇺🇸, The Mover 🇩🇪, Tim Hecker 🇨🇦🇺🇸, WIDT × Christoph de Babalon present TEYAS 🇵🇱🇩🇪

Przez 8 dni, na koncertach i w trakcie paneli dyskusyjnych, organizatorzy i uczestnicy festiwalu zajmować się będą relacją między człowiekiem i najnowszą technologią, zagłębiając się w różne formy sztucznej inteligencji, wpływ algorytmów na życie społeczne oraz miejsce jednostki w świecie nasyconym przez media.

Sztuczna inteligencja wystąpi więc na koncertach AMNESII SCANNER i LARSA HOLDHUSA, czyli TCF-a. Amnesia Scanner to fiński duet, którego nadchodzący album można określić mianem cybernetycznego popu. Artyści wykonają po raz pierwszy “AS Oracle”, widowisko, w trakcie którego do dwójki artystów dołączy zaprogramowane przez nich AI. Lars również zaprezentuje twórczość sztucznej inteligencji. Jego AI o imieniu TCFX da samodzielny koncert, a on sam poprowadzi także warsztaty z programowania botów.

Zupełnie inną odsłoną przewodniego motywu Presence będzie koncert TERRY’EGO RILEYA. Terry Riley to jedna z najbardziej wpływowych postaci w historii muzyki 2 poł. XX wieku, najbardziej znany jako kompozytor m.in. „In C” czy „Rainbow in a Curved Air”.  Podczas wyjątkowego, pierwszego w Polsce  występu w Kopalni Soli „Wieliczka” towarzyszyć mu będzie syn, GYAN RILEY, gitarzysta i jeden z ulubionych współpracowników Terry’ego.

Obecnie inspiracji na dalekim wschodzie szuka TIM HECKER. Kanadyjski twórca noisowy wystąpi ponownie na Unsoundzie, tym razem w towarzystwie japońskiego zespołu grającego tradycyjną muzykę dworską gagaku. Hecker szykuje się do premiery nowego albumu, który ukaże się jeszcze w tym roku nakładem wydawnictwa Kranky. 

Na Unsoundzie pojawią się również widowiska, łączące w sobie technologię, taniec i muzykę. WAYNE McGREGOR to absolutna gwiazda w świecie tańca. Choreograf współpracuje nie tylko z muzykami i tancerzami, ale też ze specjalistami od nowych technologii oraz naukowcami. Fanom muzyki alternatywnej McGregor może być znany ze współpracy z Radiohead przy klipie „Lotus Flower”. Na Unsoundzie COMPANY WAYNE McGREGOR zaprezentuje „Autobiography Edits” – osobisty spektakl będący tanecznym portretem materiału genetycznego McGregora. Ścieżkę dźwiękową do spektaklu wykona na żywo JLIN, ekspertka od nowoczesnej muzyki perkusyjnej.

Drugim wydarzeniem będzie „Magna Surgat” – spektakl przygotowany przez HOUSE OF KENZO, SAMA ROLFESA i RABITA. House of Kenzo to kolektyw taneczny z Teksasu, znany z awangardowo-punkowego podejścia: organizują pojedynki taneczne, konceptualne performanse, queerowe imprezy w miejscu niezbyt przyjaznych osobom LGBTIQ oraz wykłady i warsztaty.

Wreszcie wystąpi także długo wyczekiwany ALVA NOTO – niemiecki twórca muzyki elektronicznej o chirurgicznej wręcz precyzji, który zaprezentuje multimedialne widowisko inspirowane m.in. naturą oraz przetwarzaniem danych. Będzie to materiał z jego ostatniego albumu „Unieqav”, kolejnej części cyklu „Uni-”, poświęconej tanecznym brzmieniom.

Kolejny ważny punkt programu to IRREVERSIBLE ENTANGLEMENTS. Pięcioosobowy zespół, którego muzyka i koncerty są formą protestu. Współtworzy go MOOR MOTHER, raperka, której rozdzierający krzyk i pełne złości teksty opowiadają o systemowych nierównościach, której w USA doświadczają Afroamerykanie. Za free jazzowy charakter koncertu odpowiadać będzie m.in. Kurt Neuringer, który ma na swoim koncie również współpracę z Rafałem Mazurem, krakowskim improwizatorem.

Ciekawie zapowiadają się występy dwóch instrumentalistek: RESINIE oraz LEI BERTUCCI. Resina to polska wiolonczelistka, zafascynowana zniszczonymi obiektami sakralnymi i tworząca wielowarstwowe kompozycje łączące oryginalne i przetworzone brzmienie wiolonczeli. Lea Bertucci pochodzi natomiast z Ameryki Północnej, a jej eksperymentalna muzyka jest odpowiedzią na obecną sytuację polityczną w USA. Bertucci specjalizuje się w grze na saksofonie altowym, kontrabasie i taśmie magnetycznej. Kolejną artystką jest LUCRECIA DALT. Dalt tworzy oniryczne słuchowiska radiowe, pełne niesamowitych historii i widmowych, abstrakcyjnych dźwięków.

W Hotelu Forum usłyszeć będzie można klubową część programu: wielkiego innowatora muzyki hardcore THE MOVERA, ikonę drum & bassu DJ STORM, BENA UFO oraz eksperta od ciężkiego techno –  BLAWANA. Blawan wystąpi na Unsoundzie z live setem, jednym z zaledwie dwóch w tym roku. Szczególne wydarzenie dla tych, którzy czekają na nadchodzący album „The Wet Will Always Dry”. Wyjątkowy set zagrają również ZENKER BROTHERS, którzy wystąpią b2b ze SKEE MASKIEM, autorem dobrze przyjętego ostatnio albumu „Compro”.

Program z okolic muzyki house i techno uzupełnią MARIE DAVIDSON, JASSS oraz OLOF DREIJER z THE KNIFE. Marie Davidson to postpunkowa minimalistka, JASSS tworzy industrial, a Olof Dreijer miksuje ze sobą najróżniejsze gatunki muzyczne.

Pozagatunkowe ramy wychodzi również SHYBOI z DISCWOMAN, która ciężkie techno przełamuje innymi szybkimi dźwiękami, takimi jak Jersey club czy karaibska soca. Afrykański house zagra KAMPIRE, dj-ka związana z ekipą Nyege Nyege z Ugandy. ERIS DREW z Chicago celebruje muzykę house i szuka w niej uduchowionych momentów, podczas gdy śmieszkować uwielbia DJ BUS REPLACEMENT SYSTEM, dj-ka znana z zamiłowania do muzycznych memów, która podczas występów nosi maskę Kim Dzong Una.

Z Rio de Janeiro przyjedzie niesamowita raperka LINN DA QUEBRADA, łącząca brazylisjki funk, muzykę afrykańską i vougeing. W swoich występach Quebrada przełamuje stereotypy dotyczące cielesności i seksualności. Brazylijskie wpływy usłyszeć można również w twórczości SUPERFICIE, który zaciera granice między żywym brzmieniem a cybernetyką.

ROZZMA i DEENA ABDELWAHED to z kolei futurystyczne brzmienia arabskie. Rozzma jest raperem pochodzącym z Egiptu, a artystka Deena Abdelwahed pochodzi z Tunezji. 

MM i SUDA z basowo-futurystycznej wytwórni Her zagrają wspólnie jako ASYNC FIGURE.  Artyści połączą dźwięk z efektami świetlnymi w taki sposób, by tworzyć pochłaniające, zaburzające zmysły widowiska. Wyzwania percepcyjne stawia również IGLOOGHOST. Brytyjczyk tworzy hiperaktywną, wielogatunkową muzykę. Jego dźwiękom towarzyszy surrealny świat trójwymiarowych animacji. W Krakowie zostanie zaprezentowany zupełnie nowy materiał.

Warto wspomnieć też o HDMIRROR i OKLOU. HDMIRROR tworzy napędzane internetem bombastyczne utwory, zderzając ze sobą hardcore, gabber i trance. Z kolei Oklou próbuje zmierzyć się z cyfrowym przeładowaniem przy pomocy delikatnych piosenek splecionych kolażami dźwięków samplowanych z Instastories.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *