Festiwal Ciało/Umysł rusza już dziś. Zainauguruje go rewelacyjna Ruth Childs

źródło: Ciało/Umysł

Ciało/Umysł to jeden z najważniejszych festiwali sztuki tańca i performansu w Polsce. W tym roku
prezentuje się on w nowej, rozbudowanej formule. W jego ramach odbędą się spektakle, 
liczne performance, konferencja poświęcona sztuce tańca oraz projekcje filmów.

W ramach inauguracji festiwalu odbędzie się premiera spektaklu ,,Pastime, Carnation, Museum Piece”, którego autorką jest Ruth Childs, na który wciąż można zdobyć jeszcze wejściówki. Odbędzie się on 29 września o godz. 20:30 w Teatrze Studio. 

Tancerka i choreografka Ruth Childs to siostrzenica Lucindy Childs, ważna postać amerykańskiego tańca eksperymentalnego z lat 50-tych i 60-tych. W 2015 panie zaczęły wspólną pracę nad rekonstrukcją tych solówek tanecznych.

W swoich pracach Ruth Childs nie tylko składa hołd wybitnej krewnej dzieląc się rodzinnym i artystycznym dziedzictwem, ale przede wszystkim sięga do przeszłości, by dać historycznym przedstawieniom nowe życie. Childs bada, jak czas obchodzi się z materią tak ulotną jak taniec. Czy rewolucyjna choreografia sprzed pół wieku, zrywająca z ówczesnymi tanecznymi konwencjami, nadal działa? I czy skrupulatnie ją odtwarzając można „zatrzymać czas”? Sądząc po odbiorze przez współczesną publiczność, eksperymenty taneczne Lucindy Childs nadal zachowują zaskakującą świeżość, wciąż zachwycając dadaistycznym humorem i nawiązaniami do sztuki Marcela Duchampa.

,,Pastime, Carnation, Museum Piece”

29 września godz. 20:30

Teatr Studio 

Warszawa

źródło: Ciało/Umysł