Femiwestern, czyli „Marlina: zbrodnia w czterech aktach” (recenzja)

Indonezyjska prowincja. W rytm końskiego galopu nieznajomy motocyklista podjeżdża pod drewnianą chatę. To tutaj na suchym, słabo zaludnionym pustkowiu piękna wdowa imieniem Marlina wiedzie samotne życie. W pojedynkę opiekuje się gospodarstwem i zabalsamowanym ciałem swojego męża. Tajemniczy przybysz i zachodzące słońce nie wróżą jej nic dobrego. Przekonujemy się o tym
dobitnie, gdy mężczyzna oznajmia, że niedługo przybędzie sześciu jego przyjaciół, wraz z którymi rozkradną jej trzodę i narzędzia, zjedzą przygotowany przez nią posiłek, a później dokonają na niej zbiorowego gwałtu.

Marlina będzie próbowała wyjść z opresji równie heroicznie, jak biblijna Judyta – stawi czoła nie tylko gwałcicielom, ale też ścigającym ją bandytom oraz pewnej zjawie. W filmie Mouly Suryi, entuzjastycznie przyjętym na festiwalu w Cannes, seks i przemoc, życie i śmierć, gorzka rzeczywistość i świat duchów nieustannie się przenikają.

Osobliwie feministyczna historia o wyraźnych rysach westernu nie jest bynajmniej miałka i banalna. Reżyserka bawi się klasycznymi konwencjami z wielką swobodą. Z wyczuciem wplata w narrację wątki pełne ironii i czarnego humoru i czerpie inspiracje z tradycji surrealizmu. Koncentruje się przy tym na walce głównej bohaterki z opresją społeczną sankcjonującą niesprawiedliwość i przemoc mężczyzn. Trzeci pełnometrażowy obraz w dorobku Suryi udowadnia, że choć w jej ojczystej Indonezji wciąż dominuje patriarchat, to feminizm, ukazując różne wizerunki kobiecości, odnalazł tam swoje miejsce w sztuce i popkulturze. Zwraca uwagę nie tylko na odmienne tożsamości i pragnienia kobiet, ale też na ich siłę i niemal magiczną moc sprawczą.

 

Autor: Piotr Zdybał

„Marlina: Zbrodnia w czterech aktach”
reż: Mouly Surya
obsada: Marsha Timothy, Dea Panendra
Indonezja 2017, 90 min
Pięć Smaków, 16 marca

3 komentarze

  • I still can’t quite believe that I could become one of those studying the important tips found on your blog. My family and I are seriously thankful for the generosity and for presenting me the advantage to pursue my chosen profession path. Many thanks for the important information I acquired from your site.

  • skull download mp3 napisał(a):

    I wanted to follow along and let you know how , very much I treasured discovering your website today. I’d consider it a good honor to do things at my business office and be able to utilize the tips shared on your website and also engage in visitors’ responses like this. Should a position connected with guest writer become available at your end, you should let me know.

  • moncler sale napisał(a):

    I precisely needed to appreciate you yet again. I am not sure what I would have handled in the absence of the entire tactics contributed by you regarding such area. It absolutely was a traumatic situation in my circumstances, nevertheless taking a look at the very expert tactic you managed the issue made me to cry for contentment. I’m just happy for your advice and then trust you recognize what an amazing job you happen to be providing instructing most people with the aid of your site. I know that you have never met any of us.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *