Elektronika, taniec i zachwycająca natura – wyjątkowy performance w Warszawie

eufonie

Polsko-skandynawskie trio JACASZEK/PAHKINEN/STRØNEN już 30 listopada w Warszawie zaprezentuje premierowy performance. Zainspirowani surowością północnego pejzażu artyści wystąpią z projektem specjalnym łączącym taniec i muzykę. Raj dla miłośników elektroniki i minimalizmu.

Projekt „Katalog drzew: brzmienia i gesty natury” odzwierciedla surowy charakter skandynawskiej natury. Dla każdego z trojga artystów żywioły od zawsze stanowiły wielką inspirację. Koncert w ramach festiwalu Eufonie stanowi hołd dla delikatności liści, szumu bezkresnego morza i spokoju drzew. Czego można się spodziewać? Świetnej elektroniki, wielkiej charyzmy, głębokiej refleksyjności i niezwykłej estetyki wizualnej.

Virpi Pahkinen, jedna z najbardziej utytułowanych skandynawskich tancerek-solistek, rozpoczęła swoją karierę z tańcem jako nastolatka: „Gdy na jeziorze nie było śniegu, tańczyłam sama nocą przy księżycu w pełni. Jezioro było czarne i lśniące. Było przeraźliwie zimno, ale magicznie – tak, jakby był to mój dom w kosmosie.” Inspiracja harmonią świata to idea, która towarzyszy choreografii Finki właściwie od zawsze.

Michał Jacaszek to utytułowany polski twórca eksperymentalnej muzyki elektroakustycznej. Jego płyta „Treny” zdobyła uznanie świata muzycznego i niejednokrotnie lokowana była w rankingach najlepszych albumów roku 2008. To muzyka pełna skupienia, harmonii i ciszy. Współpraca Virpi Pahkinen z Michałem Jacaszkiem wydaje się więc naturalna.

Trzecim artystą w zespole jest jeden z najbardziej aktywnych norweskich perkusistów, Thomas Strønen, który ma na swoim koncie ponad 60 albumów. Działania stykające różnorakie muzyczne kosmosy to znak rozpoznawczy jego twórczego stylu.

Nie ulega wątpliwości, że koncert performatywnego trio będzie wyjątkowym wydarzeniem w muzycznym kalendarzu miłośników refleksyjnych brzmień. Głęboko osadzony w naturze i jej emocjonalnym odczuwaniu projekt stanowi jedno z ciekawszych wydarzeń I Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo – Wschodniej EUFONIE.

Koncert „Katalog drzew: brzmienia i gesty natury” odbędzie się 30 listopada (piątek) o godzinie 22 w Teatrze WARSawy.

I Międzynarodowy Festiwal Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej EUFONIE odbywa się w dniach 23 listopada – 1 grudnia 2018 w Warszawie.

Festiwal EUFONIE organizowany jest przez Narodowe Centrum Kultury dzięki dofinansowaniu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Mecenasem wydarzenia jest PKN Orlen.
Bilety dostępne są na stronach bilety24.pl oraz eufonie.pl.