Eksperymentalny „Twój Vincent” otworzy festiwal w Gdyni. Zobaczcie zwiastun filmu

źródło: materiały promocyjne

Opowiadająca o Vincencie van Goghu produkcja w reżyserii Doroty Kobieli i Hugh Welchmana i ze scenariuszem m.in. Jacka Dehnela to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska. Oznacza to, że każda z 65 tysięcy klatek filmu została namalowana ręcznie przez 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy brali udział w produkcji. Dzięki temu udało się ożywić ponad 100 obrazów van Gogha, które zilustrowały historię życia i śmierci holenderskiego mistrza postimpresjonizmu.

„Twój Vincent” już został okrzyknięty jednym z najbardziej ambitnych dzieł współczesnej animacji i zaczął zbierać wyróżnienia (m.in. Nagroda Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Animacji w Annecy we Francji). To też prawdziwie międzynarodowa produkcja. Z racji tego, że najpierw nakręcono zwykły film, a dopiero później na jego bazie malowano obrazy, w projekcie wystąpili prawdziwi aktorzy. I to nie byle jacy – obok Roberta Gulaczyka w roli tytułowej, zagrali Aidan Turner, Chris O’Dowd i Saoirse Ronan. Warto zwrócić też uwagę na muzykę, którą stworzył stały współpracownik Darrena Aronofsky’ego, Clint Mansell („Pi”, „Requiem dla snu”, „Czarny łabędź”)

Otwarcie 42. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych „Twoim Vincentem”, który zakwalifikował się też do konkursu głównego, to jasny sygnał: organizatorzy chcą w ten sposób uczcić przypadający w tym roku jubileusz 70-lecia polskiej animacji. W Gdyni będzie można w tym roku zobaczyć zestaw kilkunastu wybitnych polskich filmów animowanych takich twórców jak Rybczyński, Giersz, Bagiński czy Szczechura.

Festiwal w Gdyni rozpocznie się 18 września.

Dodaj komentarz