Debiutancki album SALK – „Matronika”

Oczekiwany, debiutancki album zespołu SALK, 21 kwietnia trafił w ręce fanów. W dniu premiery zespół zaprezentował się na poznańskim festiwalu Spring Break, 23 kwietnia w rodzinnym Krakowie, a w czwartek 27 kwietnia, „elektroniczna ryba głębinowa” dopłynie do Warszawy i zagra materiał z płyty „Matronika” w BARdzo Bardzo.

SALK (Selkie And the Lighthouse Keepers) to zespół utworzony w Krakowie przez trzech muzyków: Marcelę Rybską, Michała Sarapatę, Mateusza Sarapatę i poetę – Kamila Kwidzińskiego. Nazwa zespołu powstała na bazie inspiracji animacją „Song of the Sea” i mitologią celtycką. SALK to połączenie instrumentów tradycyjnych z nowoczesnymi brzmieniami i poezją. Po raz pierwszy przed szeroką publicznością zespół zaprezentował się podczas Koncertu Debiutów na 53. KFPP w Opolu w 2016 roku, wykonując utwór „Matronika”.

Zespół tak opisuje swój album: „,,Matronika” to dwanaście piosenek, z czego siedem napisanych zostało w języku polskim. W całości da się zauważyć wpływy tradycji songwriterskiej, ale także współczesnych nurtów muzyki elektronicznej oraz post-rockowej ekspresji. Motywy w warstwie słownej, zaczerpnięte z różnych mitologii i wierzeń słowiańskich skontrastowane są z głębokimi, syntetycznymi basami i beatami. Wszystko to spotyka się z organicznymi dźwiękami, które tworzą kolejne warstwy, czasami ledwie słyszalne dla ucha, a w innym wypadku stanowiące trzon utworu.

Fabułę i spójność tej płyty buduje przede wszystkim klimat wodny, a kolejne utwory wciągają siebie nawzajem w coraz większe głębiny, gdzie toczą dyskusję, osadzone wszystkie w jednym świecie, choć często w odmiennych klimatach.” (…) „Nastroju dopełnia książeczka z tekstami pisanymi na maszynie oraz grafikami krakowskiej artystki, Doroty Tylki.

Nastrój w ,,Matronice” budowany jest bowiem oszczędnością w formie i przemyślaną treścią. SALK uznaje warstwę tekstową i muzyczną za równe sobie i kładzie zdecydowany nacisk, by jedno budowało drugie, z zyskiem dla słuchacza, żeby ten, po wysłuchaniu całości, nie był w stanie przez chwilę wrócić do rzeczywistości, lecz opadał na dno z każdym kolejnym utworem.”

Album promuje singiel pt. „Dziecinada”.

Tracklista:

1. Alien
2. Mojry
3. Matronika
4. Perfect Storm feat. Lor
5. Latarnik
6. Dead Sea
7. Halmaharea
8. Dziecinada
9. Dizonaur
10. Taiga
11. Kołysanka dla Dwóch Matek (Live, Radio Kraków)
12. Sen Zofii