Chilijska Vivian Maier czyli zaginione piosenki odnalezione w Polsce!

fot: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie dzięki uprzejmości Ambasady Chile w Warszawie.

To historia prawie, jak z filmu, czyli Vivian Maier i Sugar Man w jednym, a do tego wątek polski!

Violeta Parra to kultowa w Chile wokalistka, której pozycję można porównać np. do Czesława Niemena. Artystka, pieśniarka, muza chilijskich artystów, tworzyła w latach pięćdziesiątych i sześćdziesiątych.

Violeta Parra może być spokojnie nazwana chilijskim Oskarem Kolbergiem. Pani Parra przez lata kolekcjonowała pieśni, przysłowia, a nawet przepisy swojego narodu. Latem 1955 roku Violetta Parra przyjechała do Polski na V Festiwal Młodzieży i Studentów. Wtedy też w studiach Muzy zarejestrowała kilka utworów.

fot: Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie dzięki uprzejmości Ambasady Chile w Warszawie.

W 2017 roku, z okazji setnej rocznicy urodzin artystki, dr Justyna Laskowska-Otwinowska rozpoczęła przegląd archiwów Muzy (dziś należących do Warner Music Polska) w poszukiwaniu piosenek słynnej chilijskiej wokalistki. Poszukiwania zakończyły się sukcesem, bo dr Laskowska-Otwinowska znalazła dwie zaginione piosenki wokalistki. Dla Chile to na tyle duże wydarzenie, że ambasador tego kraju w Polsce Pan Julio Bravo Yubini zaproponował z tej okazji zorganizowanie wraz z Państwowym Muzeum Etnograficznym specjalnej imprezy.

Ciekawe tylko ile sekretów kryją jeszcze polskie archiwa fonograficzne?