Björk głośno o seksistowskich recenzjach muzyki

Czy kobiety w muzyce mogą być jedynie śpiewającymi tekściarkami, których głównym tematem piosenek jest chłopak? Björk, która od niecałego roku realizuje się jako DJka, publicznie wypowiada się na temat przedstawiania kobiet w showbiznesie, a szczególnie – w muzyce. Podkreśla, że mężczyznom pozwala się przechodzić szybko przez różne etapy, robić sci-fi, być nerdami rzeźbiącymi dźwięki, albo zabawnymi klaunami. Kobietom zarezerwowane są tematy opłakiwania straconej miłości, śpiewanie o dzieciach i własnych życiach. Björk chce więcej!

bjork2

Artystka, po występie na festiwalu Houston’s Day for Night, zirytowała się recenzjami, które pojawiły się tuż po koncercie. Wielu recenzentów nie skupiło się na ocenianiu muzyki (Björk połączyła między innymi muzykę instrumentalną z AphexTwin, Arcą i Oneohtrix Point Never), lecz na tym, w jakim stopniu artystkę było widać. Ukryta za konsolą Björk chciała, by tym razem zwrócono uwagę na dźwięki, nie na jej ekstrawagancki wygląd i strój.

Björk napisała na swoim fanpage’u:

Jestem świadoma tego, że nie minął jeszcze nawet rok, odkąd stałam się publicznie DJką. To coś, do czego ludzie wciąż muszą się przyzwyczaić, a moi fani są więcej niż dobrze widziani w dzieleniu ze mną tej muzycznej podróży i pozwalaniu mi bycia mną. To była dla mnie wielka radość bawić się piosenkami innych ludzi tygodniami.

To nie pierwszy protest artystki przeciwko seksizmowi. Kilka miesięcy temu wyraziła swoją opinię o stereotypach w hiszpańskiej telewizji, często wypowiada się także na tematy różnorodności, która powinna być postrzegana jako norma.

  • MZ

    Autorka artykułu, a raczej nieudolnego tłumaczenia angielskiego tekstu, tytułuje się jako polonistka. Dlaczego zatem jej artykułu nie da się czytać? „Kobietom zarezerwowane są tematy opłakiwania straconej miłości, śpiewanie o dzieciach i własnych życiach.” Naprawdę tak trudno napisać coś zgrabnie i po polsku?