Bitamina – Szuflady pełne bitów

– Mieliśmy problem, kiedy nagle zaczęły się pojawiać pytania o koncerty, a my nie mieliśmy zespołu. Zaczęliśmy myśleć, jak można zagrać niektóre rzeczy na żywo. Niby mieliśmy sample, więc można było próbować je puszczać przez komputer, ale to nie było to. Przez długi czas kombinowaliśmy w ciemno – mówi Amar Ziembiński, producent i perkusista zespołu Bitamina.

Poznał się z Mateuszem dwanaście lat temu na obozie teatralnym. Niedługo później Mateusz spotkał Piotrka, który pracował w studiu nagraniowym w Kaliszu. Zaprzyjaźnili się. – Zrobiliśmy sobie sesję, na której zaczęły powstawać ciekawe rzeczy. Uznaliśmy, że trzeba to kontynuować – wspomina Amar. Było trudno, bo Amar mieszkał pod Warszawą, Mateusz w Niemczech, no a Piotrek w Kaliszu. Komponowali korespondencyjnie – Amar z Mateuszem zaczęli robić bity i wysyłać je do siebie, a w którymś momencie Mateusz zaczął nagrywać wokal do podkładów Amara.

Twórczość Bitaminy to połączenie hiphopowych, eksperymentalnych bitów z tekstami o wchodzeniu w dorosłe życie. Ich pierwszą płytą były wydane w 2013 r. „Listy Janusza”. Rok później ukazał się „Plac Zabaw”, który zyskał szerszy rozgłos. Utwór „Dom” z wydanej pod koniec marca płyty „Kawalerka” ma łącznie prawie 200 tysięcy wyświetleń na Spotify i YouTube. – Nie planujemy albumów, nie umawiamy się, że nasza następna płyta będzie o tym i o tym. Mateusz i Piotrek piszą teksty na bieżąco. Mamy pełne szuflady bitów, więc kiedy uznamy, że można z tego zrobić album, to robimy, po prostu – mówi Amar. [Jonasz Tolopilo]

bitamina.bandcamp.com