Atari skarży Nestle. Poszło o grę wideo sprzed 40 lat

źródło: YouTube

Zajmująca się niegdyś (i może również wkrótce ponownie) produkcją konsol firma Atari oskarżyła szwajcarskiego spożywczego giganta o naruszenie praw autorskich. Chodzi stworzoną na brytyjski rynek reklamę batonu Kit-Kat, w której wykorzystano motywy kojarzący się jednoznacznie z grą Breakout sprzed 40 lat.

Breakout został wydany przez Atari w 1976 roku, początkowo na automaty do gier, później także na domowe konsole. Jednym z jej twórców był Steve Wozniak, późniejszy projektant i konstruktor komputerów Apple. Breakout albo późniejsze wariacje na temat gry kojarzy chyba każdy, kto kiedykolwiek grał na komputerze czy nawet telefonie – sterowana strzałkami lub joystickiem paletka umieszczona na dole ekranu i rozbijająca piłeczką umieszczone powyżej klocki są w końcu bardzo charakterystyczne.

Z tego właśnie założenia wyszła firma Atari, nie uznając różnic w reklamie Kit-Kata, gdzie klocki zastąpiły łamiące się batony. I choć reklama wyświetlana była tylko w zeszłym roku, a Nestle nie kryje zdziwienia z powodu oskarżeń, to z prawnego punktu widzenia mogą za tę „inspirację” sporo zapłacić. Wszak nie wszystko jest kulturowym dobrem wspólnym.

2 komentarze

Dodaj komentarz