„Antypolski i antykatolicki”. Żądają odwołania nominacji do Oscara dla „Pokotu”

źródło: Pokot

Na początku września specjalna komisja, złożona z przedstawicieli polskiego środowiska filmowego oraz dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej wybrała film „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland i wskazała go jako polskiego kandydata do nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej.  Jak pisaliśmy wtedy, ma on reprezentować nasz kraj w kategorii „Najlepszy Film Nieanglojęzyczny”.

Choć wiele osób uważa, że „Pokot” to świetny wybór, który może powtórzyć oscarowy sukces filmu „Ida” i zapewnić nam statuetkę, nie wszyscy są takiego zdania. Członkowie Stowarzyszenia im. Biskupa Kajetana Sołtyka oraz Klubu Magna Polonia Ziemia Kłodzka wystosowali właśnie petycję „Powstrzymaj skandaliczną nominację do Oscara”. Skierowana jest ona do ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego. 

W zgodnej opinii naszego środowiska, wielu twórców polskiej kultury, krytyków filmowych i literackich oraz przedstawicieli mediów związanych z kulturą, film „Pokot” w reżyserii Agnieszki Holland, zrealizowany na podstawie adaptacji powieści Olgi Tokarczuk „Prowadź swój pług przez kości umarłych” jest obrazem w swoim przekazie i narracji antypolskim, antykatolickim i nie powinien reprezentować Polski na prestiżowych międzynarodowych festiwalach filmowych, w tym oczywiście nie powinien ubiegać się o Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej w roku 2018 – można przeczytać w uzasadnieniu petycji.

Petycję, dostępną na stronie CitizenGO podpisało już prawie 3 tysiące osób. Cel: 5 tysięcy. W dalszej części petycji mowa jest o „nieprawdziwym i nieuprawnionym obrazie polskiej współczesnej prowincji”, „piętnowaniu wielowiekowej tradycji związaną z kulturą materialną i obyczajem dworu szlacheckiego” i „stawianiu życia ludzkiego na równi z życiem zwierząt”.

źródło: CitizenGO

Autorzy petycji, oprócz odwołania nominacji i protestu przeciwko „ubiegania się o nagrody na międzynarodowych festiwalach filmowych”, chcą także odwołania ze skutkiem natychmiastowym całego składu Komisji Oskarowej i dyrektor PISF. Mają także pomysł na film, który miałby zastąpić „Pokot” w wyścigu po Oscara. 

W roku 100 – lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, nasz kraj powinien reprezentować film bardziej godny, prawdziwie ukazujący naszą historię i dziedzictwo kulturowe. W naszej zgodnej ocenie kryteria te spełnia film „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego, zrealizowany na postawie scenariusza powieści Stanisława Srokowskiego „Nienawiść” – piszą. 

Dodaj komentarz