Amazon Studios kupiło prawa do „Zimnej Wojny”, kolejnego filmu reżysera „Idy”

źródło: materiały promocyjne

Akcja nowego filmu Pawła Pawlikowskiego dzieje się w Polsce, Berlinie, Jugosławii i Paryżu w latach 50. i 60. ubiegłego wieku. Główni bohaterowie to Zula i Wiktor, którzy poznają się w zespole pieśni i tańca Mazurek (oczywista aluzja do Mazowsza), a potem wspólnie planują ucieczkę na Zachód. Jak twierdzą twórcy, jest to historia miłosna, w której olbrzymią rolę odgrywa muzyka – tu występująca w formie jazzu, francuskich piosenek i polskiej muzyki ludowej.

W filmie w głównych rolach zobaczymy Joannę Kulig i Tomasza Kota, a na drugim planie także Agatę Kuleszę, Borysa Szyca, Adama Woronowicza, Adama Ferencego i Adama Szyszkowskiego. Scenariusz powstał na skutek współpracy Pawlikowskiego ze zmarłym kilka dni temu polskim dramaturgiem i scenarzystą Januszem Głowackim. Za czarno-białe zdjęcia odpowiedzialny jest nominowany do Oscara za „Idę” Łukasz Żal. „Zimna wojna” powstała w wyniku koprodukcji polsko-francusko-brytyjskiej.

Jak podało Variety, rozmowy Pawlikowskiego z Amazonem trwały od miesięcy, ale utrzymywane były w tajemnicy. Współpraca z takim gigantem, który posiada obecnie w ofercie sporo ciekawych autorskich seriali („Transparent”, „Mozart in the Jungle” czy „The Man in the High Castle”) oraz filmów („Manchester by the Sea”, „Paterson” czy ”Klient”), może być bardzo korzystna dla promocji filmu, szczególnie, że Amazon dysponuje własną platformą streamingową.

Paweł Pawlikowski jest znanym i cenionym za granicą twórcą. Za swój drama „Ida” z 2013 roku dostał wiele międzynarodowych nagród, m.in. Oscara i BAFTę. W jego filmie z 2004 roku, „Lato miłości”, zadebiutowała późniejsza laureatka Złotego Globu i ceniona aktorka, Emily Blunt.

Premiera „Zimnej wojny” odbędzie się w 2018 roku.