8. Przegląd Nowego Kina Francuskiego w Kinie Muranów

Już po raz ósmy Instytut Francuski w Polsce oraz Gutek Film zapraszają na przegląd najciekawszych filmów francuskich ostatnich lat. W programie, jak co roku, filmy prezentowane na międzynarodowych festiwalach takich jak festiwal w Cannes czy Karlowych Varach, nominowane do Cezarów francuskiej Akademii Filmowej oraz przez nią nagrodzone.

Wybrane filmy opowiedzą między innymi historię legendarnego francuskiego badacza oceanów Jacques-Yves’a Cousteau („Odyseja” reż. Jérôme Salle), niepiśmiennej imigrantki obdarzonej talentem poetyckim („Fatima” reż. Philippe Faucon) i młodego mężczyzny próbującego odnaleźć ojca („Dzieciak” reż. Philippe Lioret). Juliette Binoche i Lamberta Wilsona połączy rola dojrzałych rodziców („mamy2mamy” reż. Noémie Saglio), w roli ojca zobaczymy również znanego z „Nietykalnych” Omara Sy („Jutro będziemy szczęśliwi” reż. Hugo Gélin), a Gerard Depardieu spróbuje swoich sił jako raper („Tour de France” reż. Rachid Djaïdani). Wybierzemy się w ekscytującą podróż w nieznane… Kajakiem („Wyprawa” reż. Bruno Podalydès). W śród proponowanych filmów znalazły się dwa tytuły, których polskim dystrybutorem jest firma Gutek Film: nominowany do Oscara w kategorii Najlepszy Film Animowany „Czerwony żółw” (reż. Michaela Dudok de Wita), zwycięzca programu Scope 100 oraz czarna komedia w reżyserii Bruno Dumonta „Martwe Wody” z Juliette Binoche. Zaprezentujemy również najlepsze animacje z Festiwalu Filmowego w Annecy. W programie nie zabraknie również propozycji dla najmłodszych widzów! Przez cały maj, w każdą sobotę o 11:00 zaprezentujemy najpiękniejsze animację dla dzieci ostatnich lat: „Adam” S. Rouby (kategoria wiekowa 11+), „Król i ptak” P. Grimault , (kategoria wiekowa 9+), „Obraz” J-F. Laguione (kategoria wiekowa 9+) „Leon i cztery pory roku: jesień, zima” reż. P-L. Granjon (kategoria wiekowa 4+) oraz „Opowieści nocy” (kategoria wiekowa 6+).

8. Przegląd Nowego Kina Francuskiego odbędzie się w dniach 10-17 maja 2017 w kinie Muranów w Warszawie, a następnie w 11 innych kinach studyjnych: Światowid w Katowicach, Forum w Białymstoku, Charlie w Łodzi, Elektrownia w Radomiu, Żak w Gdańsku, Nowe Horyzonty we Wrocławiu, Chatka Żaka w Lublinie, Pionier w Szczecinie, Muza w Poznaniu, CKF Stylowy w Zamościu i Kinie Pod Baranami w Krakowie.

Szczegółowy program i daty Przeglądu we wszystkich miastach dostępne na stronie: www.institutfrancais.pl

Film otwarciaFATIMA” reż. Philippe Faucon

Fatima mieszka sama z córkami: zbuntowaną piętnastoletnią Soaud i osiemnastoletnią Nesrine, która właśnie zaczyna studia medyczne. Jak każda matka, Fatima chce zapewnić swoim dzieciom jak najlepszą przyszłość, ale ponieważ słabo mówi po francusku, może pracować tylko, jako sprzątaczka.  Nieszczęśliwy wypadek sprawi, ze przez jakiś czas nie będzie mogła pracować. Zacznie wtedy pisać po arabsku o wszystkim tym, o czym nie potrafiła mówić po francusku.

Nagrody Cezarów dla najlepszego filmu i najlepszego debiutu kobiecego (2016).