10.Gdańsk DocFilm Festival

Świętuj z nami w kinie! – to hasło przewodnie jubileuszowej edycji Festiwalu. I rzeczywiście jest co świętować, bo dziesiąta edycja #GdańskDocFilmFestival (Godność i Praca / Dignity & Work) zapowiada się wyjątkowo atrakcyjnie. W programie szereg spotkań z twórcami polskimi i zagranicznymi, pokazy filmów dokumentalnych z całego świata, w tym filmy konkursowe, panorama filmu polskiego, panorama filmu światowego, wiele pokazów specjalnych oraz na zakończenie każdego dnia festiwalowego dodatkowa atrakcja – film fabularny z #Bollywood, na który wstęp jest wolny.

Wstęp wolny będzie również na uroczyste otwarcie Festiwalu – #02.05, godz. 18.00 #KinoNeptun, ul. Długa 57 – muzyka na żywo do filmu Rona Fricke’a #Baraka (#PawełNowicki, #KubaSatruszkiewcz, #TomekZiętek, #MarcinDymiter). W ciągu dnia przed i po koncercie prezentacja filmów konkursowych w kinie Neptun, a w kinie Kameralne o godz. 20.00 Projekt #GlobalProsperity – prezentacja reportażu Maxa Cegielskiego, spotkanie z twórcą oraz Michałem Szlagą – fotografem biorącym udział w projekcie, od lat dokumentującym przemiany w stoczni Gdańskiej.

Do konkursu jubileuszowej edycji zakwalifikowało się 21 filmów, z czego aż jedna trzecia, dokładnie 7 – to filmy z Polski. Zwycięzca otrzyma statuetkę #BramaWolności (#TheGateOfFreedom) i nagrodę Prezydenta Adamowicza (10 tys. złotych). Tradycyjnie będzie też nagroda Publiczności – widzowie sami wybiorą najlepszy film oddając swoje głosy na ulubione filmy. Polską premierę będzie miał hiszpańsko – amerykański film nominowany do nagrody w #Sundance #GambitOdyseusza (#OdysseusGambit, reż. #AlexLora) o Saravuth Inn, bezdomnym człowieku grającym w szachy w samym centrum Manhattanu, który stara się wykorzystywać każdą szansę na lepsze życie oraz film Jeana-Louisa Schullera z Luxemburga #DrogaNaSzczyt (#TheRoadUphill) o wyścigu o #TourTheFrance i przygotowaniach dwóch braci do tej prestiżowej imprezy.

Jak zapewniają organizatorzy jest się z czego cieszyć – polski film dokumentalny jest na bardzo wysokim poziomie, dlatego jest tak doceniany i nagradzany na świecie. Wśród licznych gości Festiwalu są absolutne gwiazdy polskiego i światowego dokumentu, z którymi odbędą się spotkania, m.in. z Jackiem Bławutem, Jackiem Petryckim i Pawłem Łozińskim.

Będzie też #TomaszWolski, którego filmy prezentowane są na #GdańskDocFilmFestival od wielu lat. Tym razem w konkursie wystartuje z filmem #Lekarze. Przyjedzie też #PawełJóźwiakRodan, którego film #MamaTataBógiSzatan otrzymał Nagrodę Publiczności na 8. #GdańskDocFilmFestival. Wśród polskich filmów, nagradzanych na całym świecie, zobaczymy między innymi filmy z mistrzowskiej szkoły Andrzeja Wajdy: #3DniWolności, #Paparazzi, #NaPółnocOdKalabrii. Będzie okazja do zapoznania się ze znakomitym dokumentem animowanym Droga na drugą stronę – o Rumunie, który w Polsce bezpodstawnie zostal oskarżony o kradzież i w więzieniu zagłodził się na śmierć. (W tle komentarz Macieja Stuhra, świetna muzyka i animacja). W czwartek odbędzie się spotkanie z producentem filmu Arkadiuszem Wojnarowskim.

Będą także goście z zagranicy między innymi #AstridBussink z Amsterdamu (członkini Jury), #SandeepMarwah z #Bollywood (członek Jury), czy #SrdjanSarenac z Sarajewa, którego film #MężczyźniDoWzięcia (#VillageWithoutWomen) bierze udział w konkursie. Oczywiście możemy również liczyć na spotkania z członkami Jury, prezentację kilku ich filmów i dyskusję po prezentacjach. Warto przypomnieć, że film #AstridBussink #Angelmakers podbił serca widzów 7. #GdańskDocFilmFestival zdobywając nagrodę publiczności. Będzie okazja, by ponownie zobaczyć ten niezwykły film w ramach prezentacji filmów #AstridBussink.

Przewodniczącym Jury jest #JacekPetrycki – laureat nagrody #BAFTA Brytyjskiej Akademii Filmowej. Współpracował m.in. z Krzysztofem Kieślowskim, Marcelem Łozińskim i Agnieszką Holland. Jest autorem zdjęć do filmów #Amator, #Przesłuchanie, #KobietaSamotna. Od 1987 jest współpracownikiem brytyjskiej telewizji #Channel4 oraz #BBC. W ramach #Masterclass spotkanie z twórcą i pokaz kilku jego filmów, m.in. #PierwszaMiłość (53 min), #PróbaMikrofonu (20 min), #89mmDoEuropy (12 min) czy #JakŻyć (83 min). Po filmach #JacekPetrycki będzie odpowiadał na pytania widzów. Liczymy na wysoką frekwencję, podobnie jak na spotkaniach w ramach Masterclass z Jackiem Blawutem i Pawłem Łozińskim, ciekawą wymianę myśli, inspirujący dialog.

Sponsorem głównym Festiwalu jest SKOK. Festiwal odbędzie się dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Miasta Gdańska oraz Urzędu Marszałkowskiego. Patronem medialnym jest #TOK FM, #Gazeta Wyborcza, #MiesięcznikKino, #Stopklatka.pl, #Trojmiasto.pl, #Wp.pl, #Empik, #Notes na 6 tygodni – #BęcZmiana, #TVPGdańsk, #TVPKultura i inni. Partnerem 10. #GdańskDocFilmFestival – #AmbasadaRepublikiIndyjskiej.

Karnet na cały pięciodniowy Festiwal: 35 zł. Jeden dzień: 12 zł. 

1 komentarz

  • VERDE napisał(a):

    Superb web site. Plenty of helpful tips here.. kumpulan youtube terfavorit Now i’m sending that to several friends ans likewise discussing throughout scrumptious. And clearly, thank you with your hard work!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *